Önder GÜZELARSLAN

Önder GÜZELARSLAN

[email protected]

TİMÜS BEZİNİ AKTİVE EDEN MUCİZEVİ MANYETİK SİYAH KUM

25 Ekim 2022 - 21:02

TİMÜS BEZİNİ AKTİVE EDEN MUCİZEVİ MANYETİK SİYAH KUM

Ülkemizin her bir köşesi kendine has güzellikler ve özellikler barındırmaktadır. Zengin Anadolu topraklarının altı da üstü de kıymetli hazineler ve değerlerle doludur. Binlerce yıldır insanoğlunun yaşam sürdüğü bu topraklar paha biçilmez değerdedir. Ülkemizin bu güzelliklerinin büyük çoğunluğuna gezerek bizzat şahit oldum. Bir kısmını da dinlediğim şahıslardan bazılarını ise okuduğum kitaplardan öğrendim. Ne var ki hala öğrenemediklerim var. İşte bunlardan birisi de vücudumuzun hayati derece de öneme haiz olan organı “Timüs Bezini” aktive eden “Manyetik Siyah Kum”. Manyetik siyah kumu geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen dereleri, yaylaları ve fındığı ile meşhur Ordu ilimizin İstanbul’da düzenlenen tanıtım günlerinde tanıma imkânı buldum. Son derece kıymetli olan bu ürünü sizler için araştırdım ve sizlerin de tanıması ve faydaları hakkında bilgi sahibi olmanız için bu yazıyı kaleme aldım. Umarım faydalı olur.  
Bileşiğinde bulunan altın dahil organik ve inorganik 20’ye yakın mineral ile ve insan vücuduna yararlı metaller bulunduran yüksek frekans enerjisine sahip manyetik siyah kumun sağlığa faydaları saymakla bitmez. İnsan sağlığına faydaları, geleneksel, deneysel, fiziksel ve ruhsal kanıtlarının yanı sıra bilimsel araştırmalar ile de ispatlanmıştır. Özellikle bu konuda Kanada ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yapılan analizler bunu ortaya koymuştur. 
Uzun yıllardır dünyada, Japonya, İzlanda, Rusya-Ukrayna, Endonezya, Karadeniz’e sahili olan ülkeler gibi coğrafyalarda, sağlık turizmi alanında kullanılan manyetik siyah kum, ülkemiz topraklarında, en çok da zamanın İpek Yolu liman ticaret merkezi olarak bilinen Ordu ilimizin Ünye ilçesinde bulunmaktadır. Yüzyıllar öncesinde yabancı tüccarların, 1900’lü yıllardan itibaren de Ünye halkının şifa kaynağı olmuş olan manyetik siyah kum, geçmişte İç Anadolu’dan Karadeniz’e inen İpek Yolu güzergahından Tokat, Sivas, Akkuş ilçelerini kullanarak insanların, ağrılarına çözüm bulmak ve uzun süre yaşayabilmek adına bölgeye yani Ünye’ye gelerek, manyetik kumun olduğu kumsallarda kuma gömülerek, tabii terapi ile şifa aradıkları bilinmektedir. Denizden-kumdan gelen sağlık her ne kadar uzunca bir zamandır Türk halkı tarafından bilinsede, kumun sadece romatizma gibi rahatsızlıklara iyi geldiği inancı; bilhassa da manyetik siyah kumun gerçek içeriğinin anlaşılmaması nedeniyle “alelade bir deniz kumu zannedilmesi”, 2017 yılında Jeofizik Mühendisi Ordu Tanıtım Günleri’nde kendisi ile tanışma imkânımız olan Orhan Yiğit’in keşfi ile son bulmuştur. Emekli Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit tabii bir sağlık cevheri, stres avcısı olan manyetik siyah kumun vücutta hayati öneme sahip timüs bezini aktive ettiğini bilimsel olarak da ispatlamıştır. Orhan Yiğit Bey etkisini kendisi ve yüzlerce insan üzerinde denemiş ve siyah kumun, timüs bezlerini aktive etmesiyle vücuttaki negatif enerjiyi alarak, vücut enerjisini dengelediği, stresi önlediği, kalp sağlığından olumsuz düşüncelere kadar birçok soruna çözüm olduğunu ortaya koymuştur.
Aslında manyetik kumlar uzun zamandır dünyanın birçok bölgesinde bilinmektedir. Antik çağ yazarlarının verdiği bilgilere göre Kinburn Yarımadası ve Yahorlık Körfezinin kıyısında manyetit içeren kumlar kullanılmış; bunlardan, korozyondan zarar görmeyen en iyi demir çeşitleri ortaya çıkmıştır. Orta Çağda Valaam Adalarından birinin kıyısında zaman zaman siyah kumlar-mıknatıs taşı (manyetit) ortaya çıkmış ve keşişler o dönemlerde bu kumu mürekkep kurutmak için kullanmışlardır. Siyah kumun bir türü, ağır, parlak, kısmen ince kumun manyetit karışımından oluşan ve plaser yatak olarak bulunan türüdür. Bir diğer türü ise ince bazalt parçalarından oluşan ve yanardağ yakınlarında yer alan sahillerde bulunanıdır.
Antik dönemlerde manyetik kum, (ferromıknatıslı malzemelerin içeriğinden ele edilen kum) doğrudan kazanım yolu ile demir elde etmek için kullanılmıştır. Karadeniz kıyılarında yaşayan Chalybes, demir yapmayı öğrenmiş Aristo’da onun hakkında demirden kum elde etmesine ilişkin şunları söylemiştir: “Chalybes, birkaç kez ülkesinin nehir kumunu temizledi ve içerisine ateşe dayanıklı bir madde ekleyerek bu özel yapımı fırınlarda eritti. Bu sayede metal gümüş rengi aldı ve paslanmadı.”
Dünyada 7 ülkede, en çok Kamçatka’da, Ukrayna’daki Sevastapol’da bulunan manyetik siyah kumun ana yoğunluğu Karadeniz kıyılarında olmak üzere Bulgaristan ve Gürcistan’da bulunmaktadır. Gürcistan kumu yüzde 2-3 oranında manyetit içerirken kimi yerlerde üst bölümlerde fakat küçük en kalitelisi de ülkemizde Karadeniz kıyılarında Ünye sahillerinde bulunan manyetik kumların iyileştirici özelliğe sahip olduğu, 19. yüzyıldan beri bilinmektedir. Çeşitli kronik rahatsızlıklardan kurtulan kıyı bölgelerinin sakinleri, bu kumların inanılmaz özelliklerini deneyimleyen ilk kişiler olmuştur. Fizikçiler, bilim insanları ve araştırma kuruluşları, manyetik kumun özellikleri ile her daim ilgilenmişlerdir.
Manyetik kumlar, insan sağlığı açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapmış idik. Siklon enerji oluşturarak negatif enerjiyi uzaklaştırıp, yerine daha fazla pozitif enerjiyi vücuda çeken manyetik kumların ne gibi faydaları olduğundan bahsedelim. En başta kalp-damar hastalıkları, kas iskelet sistemi, sinir sistemi hastalıkları, pediatrik hastalıklar, kısırlığa neden olan hastalıklar, vücut dengesinin sağlanmasında ciddi faydaları bulunmakla birlikte; Stresi azaltır, bağışıklık sistemini düzenler, mutluluk hormonlarını çalıştırır, hayat enerjisini artırır, insanı zinde hissettirir, iyi bir uykunun yardımcısı olur, ağrıları hafifletir, romatizmal hastalıklar ve felç tedavisine destek olur, insan vücudunda düzenleyici bir etki uyandırarak, bio enerjiyi düzenler.
Dünyada manyetik siyah kumdan önemli ticari gelir elde eden Japonya, Ukrayna gibi ülkeler, en fazla bir buçuk kilometrelik koya sahip iken Ünye sahilleri boyunca bu doğal cevher, 30 kilometreyi bulmaktadır. 80 mikron inceliğe sahip Ünye manyetik siyah kumu, kalın ve ağır materyaller içeren dünyadaki diğer örneklerinden kalite açısından da fersah fersah öne çıkmaktadır. Belki bir çoğumuzun bilmediği bu son derece kıymetli manyetik siyah kum, tiroid bezinin altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde yer alan birinci lenf organlarımızdan biri olan “Timüs Bezi” ni aktive etmede son derece etkilidir.
Yapılan tıbbi araştırmalarda, insan vücudunun bağışıklık sistemini düzenleyen timüs bezini tamir etme özelliğini, manyetik siyah kumdan yapılan kolyeler sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Ordu Tanıtım Günleri’nde tanıştığımız Jeofizik Mühendisi Orhan Yiğit beyin çalışmaları ile tanıtılmaya çalışılan bu siyah kuma ve siyah kumdan yaptığı kolyelere kendisi ile irtibata geçerek temin edebilir böylelikle sizlerde bu mucizevi etki oluşturan ürünler ile tanışabilirsiniz.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum