Önder GÜRCAN

Önder GÜRCAN

[email protected]

İNSANLIĞININ MASALLARA DA İHTİYACI VAR

30 Nisan 2024 - 10:13

İNSANLIĞININ MASALLARA DA İHTİYACI VAR

Uluslararası basında yayımlanan bir makale dikkatimi çekti: Adı şöyle “İnsanlığın  masallara da ihtiyacı var.” Bu makale bana, çocukluk yıllarımda sevgili annem, büyükannem ve temiz yürekli komşularımdan dinlediğim,  ilkokulda saygıdeğer öğretmenlerim ve sınıf arkadaşlarımla paylaştığım insani, manevi, etik, duygusal ve evrensel değerlerle örülü harikulade masalları hatırlattı.

Ben de bu yazıma,  ayni başlığı koydum.

*

Çağımız, bilgi ve yüksek teknoloji çağı: İnternet, robotik nesneler, akıllı cep telefonları ve yapay zekalı makinalar dünya insanlığını sarıp sarmalamaya devam ediyor.

Öte yandan bölgesel savaşlar, doğal afetler, ekonomik kriz, toplumsal, kültürel ve siyasal karmaşa gibi sorunlar da insanlığı kuşatıyor.

*  

Bilimsel platformlarda da vurgulandığu üzere:

-Dünyada mevcut 208 ülkede yaşam maliyetlerinin giderek yükselmesi nedeniyle kitap, dergi ve gazete okur sayıları giderek  azalıyor.

-Çoğu ülkede yaşayan insanlar temel eğitim imkanlarından uzak yaşıyorlar.

-İnsancıl ve evrensel kapsamdaki insan yapan, insanı yücelten  hayati kelimeler ve kavramlar genellikle tam olarak tanımlanıp değerlendirilemiyor.

Söz konusu kelimeler ve kavramlar, son yıllarda sanki bir kenara bırakılıp yine insanların ürettiği makinalara teslim edilmeye başlanıyor.

-Dünya ülkelerinin kadim  kültürleri ve dilleri aşınıyor.

-Suç oranları artıyor.

-Hiçbir şeyle ilgilenmeyen ve çevresine katkı sağlamayan insan sayısı çoğalıyor.

-Güzel sanatlar, edebiyat, tiyatro, opera, diğer sanat türleri ve spor ruhundan  uzaklaşılıyor.

-Sonuçta insanlar kendi kabuklarına kapanıp  yalnızlaşıyorlar.

*

Oysa masallar, Antik Çağ’dan günümüze insanların temel eğitim, görgü ve öğrenim kaynaklarıdır.

Masallar, insanlara; güzel ahlak, manevi değerler, yurtseverlik, dürüstlük, mertlik, adalet, hak, hukuk, fedakarlık, liyakat, vicdan, merhamet, eşitlik, özgürlük, sevgi, saygı, nezaket, tebessüm, selam, geniş düşünce, iyimser inanç, genel kültür ve inceliği öğretir.

İnsanlara; iyilik yapmayı, güzel düşünmeyi, güzel konuşmayı, güzel davranmayı, adabında oturup kalkma yürümeyi, doğruyu söylemeyi, iyi dinleyici olmayı,  hayal gücünü geliştirmeyi, değişik kültürler konusunda bilgi edinmeyi, insan ufkunu aşmayı,  huzuru dışta değil içte arayıp mutlu olmayı, kötülükle  karamsarlıktan uzak durmayı,  derde devayı, güçlükleri yenerek başarıya ulaşmayı öğütler.

*

Bir zamanlar köy, kasaba ve şehirlerdeki okul ve gazeteci dükkanlarının önünde masal kitapları satılırdı. Çocuklar okula giderlerken bu kitaplara hayranlıkla bakarlar ve seçtiklerini satın alırlardı.Bu kitaplar okunduktan sonra mahalledeki diğer çocuklar arasında  değiş tokuş yapılarak okunurdu. Masal kitapları arasında Pollyanna’nın özel bir yeri vardı.

İşte o kitaplardan bazıları:

Dede Korkut Masalları, Gılgameş, Andersen Masalları, La Fontaine Masalları ve  klasikleşmiş diğer masallar (Peter Pan, Pamuk Prenses, Aslan ve Fare, Güliver'in Gezileri, Bambi, Fareli Köyün Kavalcısı, Pinokyo, Kırmızı Başlıklı Kız, Çizmeli Kedi, Ağustos Böceği ve Karınca, Uçan Fil Jumbo, Notre Dame’In Kamburu, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Ormandaki Ev, Kül Kedisi, Su Perileri, Rapunzel, Altın Saçlı Şeytan, Hansel ve Gretel, Bremen Mızıkacıları, Zümrüdüanka Kuşu, Ali Baba ve kırk Haramiler, Pollyanna, Heidi ...)

*

Dünya insanlığının zorlu tarihsel süreçteki yolculuğunu,   uluslarararası hukukun yanı sıra,  bütün kötülüklerden uzak,  kendisine yakışır yaşam okyanuslarına güvenle yelken açarak  sürdürmesi;   biraz da olsa, her biri bilge kişilerin sunduğu  özgün öğreti ve kültür kaynağı  olan masalların kütüphanelerin unutulmuş tozlu raflarından çıkarılmasına,  masalların günlük hayata geçirilerek gerekli derslerin alınmasına ve bu derslerin Birleşmiş Milletler Teşkilatı eşgüdümünde imkanlar ölçüsünde küresel eğitim sistemine dahil edilmesine bağlı bulunmaktadır.

*

Masal deyip geçmeyin. Çünkü masallarda kötülükler ve çirkinlikler barınmaz. Masallar hep iyilikler ve güzellikler ile  biter. İyilikler ve güzellikler ise dünya insanlığını mutlu kılabilecek başlıca gizemli şifrelerdir.
[email protected]

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum