Önder GÜRCAN

Önder GÜRCAN

[email protected]

DÜNYA KAMUOYU VE ULUSLARARASI BASIN ÜZERİNE

15 Mart 2024 - 20:57

DÜNYA KAMUOYU VE ULUSLARARASI BASIN ÜZERİNE

 

Dünyadaki günlük hayatlar, yedi kıta ve 208 ülkede, geçmişten bugüne kendi doğal yörüngesinde bir nehir gibi inişli ve çıkışlı akarak devam ediyor.

*

Uluslararası basın; asli görevi ve sorumluluğu bağlamındaki haber, fikir ve düşünceleri, çoğaltıcı araçlarla, serbestçe toplayıp konsolide ediyor, yorum ve eleştiri yaparak serbestce  yayımlıyor.

Ne var ki dünya insanlığının; son yıllardaki hep olumsuz haber, makale, kişisel görüş ve yorumlar karşısında pek mutlu görünmediği anlaşılıyor.

Nedeni: Dış basında, özellikle The Washington Post, International Harold Tribune, International New York Times, Los Angelos Time, The Times, Financial Times, The Guardian, Le Monde, Die Zeit, Bild, Newsweek, Time, New York Review of Books, The Economist, BBC, CNN gibi günlük ve haftalık yazılı, görsel ve sözel yayın organlarında yer bulan haberler genellikle iç açıcı değil.

Yüksek teknolojinin gelişmesine paralel olarak günümüz yaşamına  yansıyan uzayın keşfi ve araştırma çalışmaları,  internet, akıllı cep telefonu, yapay zeka ve robotik nesnelerin sarmalında,   acil çözüm bekleyen çok sayıdaki kronik sorun, dünya insanlığının sıcak gündemine  çökmüştür.

Uluslararası basında söz konusu kronik sorunların başlıca satır başlıkları: Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail-Filistin Savaşı, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’ndeki sorunlar, birçok  ülkedeki toplumsal ve kültürel karmaşa, insani gelişmişlik endekslerinde yetersizlik,  küresel eğitimde zafiyet, görgü ve nezaket kuraları ile manevi, insani ve evrensel değerlerde başgösteren aşınma, küresel ve bölgesel aktörler arasındaki uyumsuzluk ve nükleer savaş endişesi, suç oranlarında yükseliş,  üretim maliyetlerinde artış ve ekonomik kriz, yoksulluk, doğa ve çevre kirlenmesi, küresel ısınma ve iklim değişikliği  olarak açıklanmaktadır.

Dünya insanlığının, tarihsel yaşam çizgisi, matematiksel olarak nerelere doğru yürümektedir? Dünya tarihi gelecek yüzyıllarda nasıl yazılacaktır?

Bu konularda, bilimsel platformlarında çeşitli teoriler ileri sürülmektedir.

Bu soruların doğru yanıtlarını, dünya insanlığının temel görev ve sorumluluğunda aramanın uygun olacağı düşünülmektedir.

Dünya kamuoyu; uluslararası basından, insanlığa yakışır iyi, yapıcı, çözüm getirici, olumlu ve güzel haberler izlemek istiyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum