Kırgızistan Küllerinden Yeniden Doğuyor

Kırgızistan kahramanı Ormon Han Niyazbek Uulu, doğumunun 230. yılında anıldı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Ormon Han'ı anma kutlamalarında "Atalarımızın rolünü hatırlamalıyız" dedi.

Kırgızistan Küllerinden Yeniden Doğuyor
04 Ekim 2023 - 10:15

Kırgızistan Cumhurbaşkanı: Tarihi figürlerimizi anlatma zamanı geldi

Kırgızistan'da, Kırgız Hanlığı'nın ilk ve tek hanı Ormon Niyazbek Uulu'nun doğumunun 230. yıl dönümü dolayısıyla resmi düzeyde anma etkinlikleri düzenlendi. Ülkenin Narın Bölgesi'ndeki Koçkor ilçesinde yapılan anma etkinliklerine, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev ve Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov katıldı.

KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI: TARİHİ FİGÜRLERİMİZİ ANLATMA ZAMANI GELDİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Ormon Han Anıtı önünde yaptığı konuşmada, "Geçmişi düzeltmenin ve bilinen birçok nedenden dolayı yıllar içinde pek çok şekilde çarpıtılmış tarihi figürlerimizi anlatma zamanı gelmiştir." ifadelerini kullandı.

KIRGIZİSTAN'DA TARİHİ KAHRAMANIN ANITI DİKİLDİ

Öte yandan Caparov, Kırgız halkının asırlık tarihine yeni bir yaklaşım getirmeye başladıklarını vurgulayarak ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan Ormon Han Niyazbek Uulu'nun doğumunun 230. yılında anıtını açmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini ifade etti.

Tarihçilerin, Ormon Han'ın korkusuz hükümdarlardan biri olduğunu anlattığını dile getiren Caparov, şunları kaydetti:

"Ormon Niyazbek Uulu, dönemin zor koşullarında Kırgız boylarını tek bir hanlıkta birleştirme girişiminde bulundu ve tüm sorumluluğu üstlenerek han seçildi. Bu olay, yani Kırgız Hanlığı'nın kurulması, Kırgız devletinin kurulmasındaki en önemli olay olarak kabul edilmelidir. Bundan dolayı atamız Ormon Han'ın, Kırgız halkının bağımsızlık mücadelesindeki cesur eylemi takdir edilmelidir."

Ayrıca Ormon Han'ın doğumunun 230. yıl dönümü onuruna düzenlenen at yarışlarının kazananlarını ödüllendirildi.

Ormon Han, tarih kaynaklarına göre 19. yüzyılda Kırgız boylarını siyasi olarak bir araya getirdi. Kırgız Hanlığı kuran Ormon Han, Rus Çarlığı, Çin ve Hokand Hanlığı üçgeninde sıkışmış halkının bağımsızlık mücadelesine giriştiyse de başarılı olamamıştı.
İlk yayın yeri:https://www.qha.com.tr/turk-dunyasi/kirgizistan-cumhurbaskani-tarihi-figurlerimizi-anlatma-zamani-geldi-479260


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum