Ulusal Güvenliğin Yumuşak Karnı: Anayurt Güvenliği

Ulusların güvenliğine yönelik tehditler için Anayurt Güvenliği sektörü kritik ve yeni teknolojilerin kullanıldığı en önemli alanlardan biri haline geldi .

Ulusal Güvenliğin Yumuşak Karnı: Anayurt Güvenliği
04 Nisan 2024 - 14:07

Kara, Hava ve Deniz Sınırlarının Güvenliği, Kritik Tesis ve Fabrikaların Güvenliği, her alandaki Siber Güvenlik konuları, doğal afet ve toplumsal güvenlik, yer üstü ve yeraltı zenginliğin korunmasına kadar birçok konuyu içinde barındıran Anayurt Güvenliği, bugün tüm dünya devletlerinin öncelikli ve mali boyutu yüksek konularından birisi haline geldi. 

Günümüzde giderek sıklaşan ve karmaşıklaşan iç güvenlik tehditleri, anayurt güvenliği faaliyetinden sorumlu kurum ve kuruluşların klasik yöntem ve kabiliyetlerle tehdidi bertaraf etmesini gittikçe zorlaştırıyor.  Bu nedenle anayurt güvenliğinden sorumlu kurumlar; gelişmiş teknolojiler kullanarak verimlilik ve kabiliyetlerini artırmaya, öte yandan kurumlar arası koordinasyonu güçlendirerek anayurt güvenliğinden sorumlu makamların (emniyet, istihbarat, sahil güvenlik, itfaiye vb.) güvenilirliğini arttırmaya çalışıyor. 

Bu kapsamda; genişbant bağlantılar, nesnelerin interneti uygulamaları, gelişmiş görüntü toplama cihazları, otonom sistemler (İHA, otonom araçlar ve robotlar), anayurt güvenliği kurumlarının “büyük resmi” görmesini sağlarken; büyük veri analizi, yapay zekâ, bilgisayarlı görselleştirme, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve diğer destek sistemleri hızlı ve isabetli karar alma mekanizmalarının oluşturulmasına yardım ediyor. 

Bayraktar-TB3-2

Anayurt güvenliği pazarı hızlı ve dinamiktir, bir ulusun güvenliğine yönelik ortaya çıkan tehditleri ele almak için sürekli olarak gelişmektedir. Pazar; terörizm, sınır ötesi anlaşmazlıklar, yasadışı göç, kaçakçılık ve siber tehditler gibi güvenlik sorunlarının teşvik ettiği büyük bir büyüme yaşıyor. Allied Market Research’e göre, küresel iç güvenlik pazarının 2028 yılına kadar 801 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. 

Akıllı gözetimden siber güvenliğe, yapay zekadan Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) kadar pazarı yeniden şekillendiren altı trend ortaya çıktı ve sektörün yapısında devrim yarattı. Bunlar; 

  • Trend 1: Artan Bir Öncelik Olarak Siber Güvenlik 
  • Trend 2: Yapay Zekanın (AI) Artışı 
  • Trend 3: Nesnelerin İnterneti ve Akıllı Gözetim 
  • Trend 4: Biyometrik Kimlik Doğrulama ve Kimlik Teyidi 
  • Trend 5: Drone Teknolojisi (Gökyüzündeki Gözler) 
  • Trend 6: Özel Kamu Ortaklıklarının Yükselişi 

Geleceğe doğru yol alırken, bu altı trend güvenliği nasıl algıladığımızı yeniden tanımlıyor ve bunu sağlamak için kullanılan stratejileri ve teknolojileri yeniden yapılandırıyor. Tehditlerin  hızla geliştiği bir dünyada yenilikçilik, uyanıklık ve uyarlanabilirlik, ortak güvenliğimizi sağlamak ve barışçıl ve güvenli bir anavatanı teşvik etmek için hayati önem taşıyacak.

MARLİN-KUZGUN-KY

4’üncü SEDEC Fuarı: Anayurt Güvenliği Teknolojilerine Açılan Kapı

Ulusal ve uluslararası güvenliğin bu kadar karmaşık hale geldiği bir dönemde, bu alandaki en güncel teknolojiler 4’üncü SEDEC Fuarı’nda ele alınacak.

SSB ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’nin (SSI) desteğiyle organize edilen ve 21-23 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara ATO Congerisum’da 4. düzenlenecek SEDEC 2024’de, anayurt güvenliği, sınır güvenliği, iç güvenlik sistemleri ve savunma tedarik zinciri konularında; güvenlik sektörünün geleceğine yön veren adımlar atılacak. Bu adımlar, ana sanayi firmalarının katılımının yanı sıra Teknopark Ankara bünyesinde Ticaret Bakanlığı destekli Ur-Ge projesi kapsamında devam eden projelerle de olacak.

Ülkemizin güvenlik ve savunma hizmetini veren ihtiyaç sahipleri; İçişleri Bakanlığı ve bağlıları Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlıları Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Milli İstihbarat Teşkilatı makamlarını, üreticilerle doğrudan bağlantıya geçiren; ana sanayilerdeki sistem üreticilerinin, KOBİ seviyesinde tedarik zinciri bağlantılarını en kısa sürede sağlayabilen etkin bir platform olmaya devam ediyor. 

Etkinlik, aynı zamanda önceden planlanan ikili iş görüşmeleri (B2B) kapsamında yabancı orijinal ekipman üreticileri ile birinci ve ikinci seviye tedarikçileri, Türk güvenlik ve savunma sanayisi firmalarıyla buluşturacak. Türk firmalarının, özellikle KOBİ’lerin, yetenekleri ve başarıları, yabancı misafirlere daha yakından tanıtılacak. Etkinliğin ilk gününde; anayurt güvenliği, sınır güvenliği ve iç güvenlik sistemlerinin tedarik zinciri konularını kapsayan bir konferans da gerçekleştirilecek.


Kaynak: SEDEC vehttps://www.savunmasanayist.com/bayraktar-akinci-c-ilk-ucusunu-gerceklestirdi-devlesti/

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum