AZERBAYCAN'DAN FRANSIZ SENATOSUNUN SÖZDE DAĞLIK KARABAĞ CUMHURİYETİNİ TANIYAN KARARINA TEPKİ

AZERBAYCAN'DAN FRANSIZ SENATOSUNUN SÖZDE DAĞLIK KARABAĞ CUMHURİYETİNİ TANIYAN KARARINA TEPKİ
26 Kasım 2020 - 21:18

Fransa Senatosu, Azerbaycan ordusu karşısında ağır yenilgi alan Ermenilerin işgalinden kurtarılan Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ ile ilgili skandal bir karara imza atarak sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetini tanıyan kararı onayladı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosunun sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetini tanıyan kararının taraflı ve provokatif olduğunu belirtti.

Fransa Senatosunda, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetini tanıyan karar dün onaylandı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan yazılı açıklama ile Fransa Senatosunun sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetini tanıyan kararını değerlendirdi. Bakanlığın açıklamasında söz konusu kararın Ermenistan yanlısı senatörler tarafından önerildiği belirtilerek, “Fransız senatosunun taraflı bir karar onaylaması provokasyon olarak kabul edilebilir.” denildi.

“TARAFSIZLIK KONUSUNDA CİDDİ ŞÜPHE UYANDIRIYOR”

Açıklamada Senatoda onaylanan kararın yasal gücü olmadığı kaydedilerek, “Arabuluculuk rolünü üstlenen bir ülke tarafından böyle bir kararın kabul edilmesi, bu ülkenin tarafsızlığı konusunda ciddi şüphe uyandırıyor. Bu karar, Azerbaycan toplumunda adil bir arabulucu olan Fransa’nın itibarını da baltalıyor.” ifadelerine yer verildi.

“FRANSIZ SENATOSU ÖNYARGILI KARARLAR KABUL ETMEK YERİNE…”

Fransa’daki Ermenilerin Dağlık Karabağ meselesini seçim öncesi kullandığı vurgulanan açıklamada, Fransa hükumetinin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklediği de hatırlatıldı. Açıklamada, “Fransız Senatosu, önyargılı kararlar kabul etmesi yerine bölgede barış, istikrar ve gelişime hizmet edecek faaliyetlerle meşgul olarak hem Fransa’nın çıkarına hem de bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına yardımcı olur.” ifadeleri kullanıldı.

HACIYEV’DEN FRANSA’YA TEPKİ: AZERBAYCAN İÇİN BİR KAĞIT PARÇASI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev kararın açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, Fransız Senatosunun sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin tanımasına ilişkin kararını “sıradan bir kağıt parçası” olarak nitelendirdi. Hacıyev, “Öncelikle bu kararın Azerbaycan için sıradan bir kağıt parçası olduğunu vurgulamak isteriz. Dar siyasi hedefler için kabul edilen bu kağıt parçası, uluslararası hukuk, Birlemiş Milletler ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının ağır ihlalinin yanı sıra Minsk Grubu eş başkanı ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak Fransa’nın niyeti ve objektif faaliyetiyle ilgili ciddi soruları gündeme getiriyor” şeklinde konuştu.

“FRANSIZ SİYASİLERİNİN GELENEKSEL ERMENİ TASSUBUNUN GÖSTERGESİ”

Hacıyev, Fransız Senatosu’nun bu provokatif adımının Fransız siyasi çevrelerinin geleneksel Ermeni taassubunun bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, “Arabulucu ülkenin tarafsız ve adil olması gerektiğini unutan Fransa’nın açık Ermeni yanlısı tutumu, ihtilafın barış yoluyla ve uluslararası hukukun norm ve ilkeleri çerçevesinde çözümüne engel olan ana faktörlerden biri olmuştur” dedi.

FRANSA’NIN 30 YILLIK SESSİZLİĞİNE VURGU

Fransa’ya eleştirilerini sürdüren Hacıyev, “Onun bu desteği, saldırgan Ermenistan’ı statükoyu sürdürmeye ve işgal gerçeğini güçlendirmeye cesaretlendirmiştir. Fransa Senatosunun Azerbaycan’ın uluslararası alanda tanınan topraklarının işgaline, sivillerin öldürülmesine, işgalci devletin topraklarımızda etnik temizlik, çevre terörü, yasa dışı yerleşim ve yasa dışı ekonomik faaliyetler yürütmesine karşı 30 yıl sessiz kalması çok üzücü” diye konuştu. Hacıyev, “Karar metninde Azerbaycan’a ve kardeş Türkiye’ye yönelik asılsız suçlamaları ve iftiraları kesinlikle reddediyor ve ihtilafın tarihi, siyasi ve hukuki yönlerini çarpıtma girişimlerini şiddetle kınıyoruz” dedi.

“FRANSA’DA BÜYÜYEN İSLAMOFOBİNİN AÇIK ÖRNEĞİ”

Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın yurt dışından savaşmak için paralı teröristler getirdiği iddialarının asılsız çıktığını anımsatan Hacıyev, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri saflarında Fransa vatandaşı olan paralı askerlerin savaşmasıyla ilgili kanıtlar ilgili kurumlarımız tarafından Fransa’ya sunulmuştur. Bu kararı, Fransa’da büyüyen İslamofobinin açık bir örneği olarak görüyoruz” dedi. Hacıyev, “Fransa’da aşırı laiklik ve basın özgürlüğü kisvesi altında İslam’a ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve baskılar, bize bir zamanlar ülkede hüküm sürmüş ve bugün de devam eden anti-semitizmi hatırlatıyor. Fransız Senatosu, bilinçli bir şekilde savaşın devam ettiği 44 gün boyunca ihtilaf bölgesine yakın ve uzak mesafede bulunan sivillere, kamu binalarına, enerji ve ulaşım altyapısına yönelik Ermeni askeri provokasyonlarını kınamaktan çekiniyor, çok sayıda sivili öldürülmüş, köyleri, kasabaları ve şehirleri füzelerle ateş altına alınan Azerbaycan’ı vicdansızca suçluyor” ifadelerine yer verdi.

“FRANSA’NIN İKİ YÜZLÜ POLİTİKASI CİDDİ RAHATSIZLIK VERİYOR”

Hacıyev, Fransa’nın son zamanlarda bir dizi uluslararası kuruluşta Azerbaycan’a yönelik ikiyüzlü politika yürütmesinin Azerbaycan tarafından ciddi rahatsızlığa yol açtığını ve sorular gündeme getirdiğini vurgulayarak, “Fransız Senatosu adalet ve uluslararası hukuk konusunda bu kadar ‘endişeli’ ise o zaman sömürgeciliğin son örneklerinden biri olan Mayot Adası konusunu BM Genel Kurulu ve Bağlantısızlar Hareketi kararlarına uygun olarak ele alması daha mantıklı olacaktır” dedi.

“UTANÇ VERİCİ BİR ADIM”

Hacıyev, “Bu kararın kabul edilmesini Fransa politikası ve parlamentosu için çok utanç verici bir adım olarak görüyoruz. Fransız hükümeti, bu tür provokatif adımların kabul edilemezliğine ilişkin resmi tutumunu belirtmeli ve kararı kınayan bir bildiri yayınlayarak Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne desteğini ifade etmelidir” diye ekledi.

Kırım Haber Ajansı - QHA

Bu haber 328 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum