TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN, FRANSA SENATOSU'NUN KARABAĞ KARARINA TEPKİ

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN, FRANSA SENATOSU'NUN KARABAĞ KARARINA TEPKİ
26 Kasım 2020 - 21:16

Fransa Senatosu’nun sözde Dağlık Karabağ yönetiminin tanınması için hazırlanan yasa tasarısını onaylamasına Türkiye’den tepki gecikmedi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile kararın hukukun en temel ilkelerinin yok sayılmasının örneği olduğu vurgulandı.

Fransa Senatosu, dün Ermenistan yanlısı adımlarına bir yenisini ekleyerek bütün ülkelerin, “Azerbaycan toprağı olarak kabul ettiği” Karabağ ile ilgili skandal bir karar alarak Dağlık Karabağ’daki sözde yönetimini tanıyan düzenlemeyi kabul etti. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Fransa Senatosunun Yukarı Karabağ ihtilafı hakkında kabul ettiği karara tepki gösterilerek, “Fransa Senatosunun Azerbaycan’a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür.” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE: KÜLLİYEN REDDEDİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu’nun Karabağ ile ilgili aldığı kararı külliyen reddettiğini belirterek, “Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafı hakkında dün kabul ettiği karar uluslararası hukukun en temel ilkelerinin, meşruiyetin ve hakkaniyetin iç politika mülahazaları uğruna hiçe sayılmasının ibretlik bir örneğidir. Kararda Türkiye’ye atfen dile getirilen temelsiz iddiaları ise külliyen reddediyoruz. Fransa Senatosu’nun bu kararı, tarafsız olması gereken Eşbaşkanların yürüttüğü AGİT Minsk Grubu çalışmalarının bugüne kadar meseleye neden çözüm getiremediğinin, nasıl taraflı olduğunun da açık bir göstergesidir.” diye kaydetti.

“AZERBAYCAN GEREKEN KARŞILIĞI VERMİŞTİR”

Öte yandan Bakanlıktan, Azerbaycan’ın sahada aldığı sonucun BM kararlarına yansıdığı bildirilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Ermenistan’ın önce Tovuz’da, sonra Yukarı Karabağ’da sergilediği saldırganlık ve provokasyonlar üzerine Azerbaycan gereken karşılığı vermiş ve yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan topraklarını özgürleştirerek toprak bütünlüğünü tekrar sağlamıştır. Esasen, Azerbaycan’ın sahada aldığı sonuç, BM kararlarına yansımış, Fransa’nın da Eşbaşkanı olduğu Minsk sürecinde kayıt altına alınmış ancak hayata geçirilememiş haklarının somutlaştırılmasıdır. Zira ilgili BM kararları Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal ve şartsız çekilmelerini amirdir.

“CİDDİYE ALINAMAYACAK KADAR GÜLÜNÇ, TARAFGİR”

Hal böyle iken, Fransa Senatosu’nun Azerbaycan’a işgalden kurtardığı kendi topraklarından çekilmesi çağrısında bulunması ciddiye alınamayacak kadar gülünç, tarafgir ve gerçeklerden kopuk bir anlayışın tezahürüdür. Hiç bir makul gerekçeyle izah edilemeyecek olan bu sağduyudan yoksun karar, Fransa’nın meselenin çözümüne gerçek anlamda katkı sağlama imkanını da sınırlamaktadır.

“FRANSA’NIN TÜRKİYE TAKINTISINI YANSITMASI ŞAŞIRTICI DEĞİL”

Fransa hükumetinin de kabul edilemez bulacağı unsurlar içerdiği görülen kararın, yine son dönemde Fransa’da sıkça görülen Türkiye takıntısını yansıtması ise şaşırtıcı olmasa da düşündürücüdür. Türkiye’nin yakın coğrafyasında hakkın, hukukun ve meşruiyetin yanında aldığı ilkeli tutumların Fransa’da önyargısız ve objektif bir şekilde algılanması; tarihe ya da birbiriyle alakasız konulara son derece hatalı atıflar yapılmasından kaçınılması ilişkilerimizin selameti açısından temel bir gerekliliktir.

“FRANSA ARTIK DOĞRU SONUÇLARI ÇIKARMALI”

Neredeyse 30 yıldır süren Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında gelinen aşamada, Fransa’nın artık doğru sonuçları çıkararak bölgenin istikrara kavuşması için yapıcı bir tutum benimsemesini temenni ediyoruz. Bunun için mevcut gerçeklerden hareketle, uluslararası hukuka uygun kalıcı bir çözüme ulaşmak üzere çaba gösterilmesi yeterli olacaktır. Türkiye, hemen yanı başında yıllardır süren bu ihtilafın bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunacak şekilde sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması için diğer ortakları gibi Fransa ile de birlikte çalışmaya hazırdır.”

Kırım Haber Ajansı - QHA

Bu haber 738 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum