Ceppar: Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi, 26 Şubat'ta Kırım'ı işgalden kurtarma stratejisini kabul edebilir

Ceppar: Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi, 26 Şubat'ta Kırım'ı işgalden kurtarma stratejisini kabul edebilir
21 Ocak 2021 - 22:31 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 22:33

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği ile birlikte Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisini hazırladı. Hazırlanan strateji incelenmek üzere Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyine gönderildi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, dün çevrim için düzenlenen Ukrayna Parlamentosu komite oturumunda yaptığı açıklamada, bakanlığın Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği ile birlikte hazırladığı Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisinin Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyine gönderildiğini duyurdu. Ceppar, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyinin, 26 Şubat 2021 tarihine kadar söz konusu belgeyi onaylayabileceğini belirtti.

UKRAYNA’NIN KIRIM’I İŞGALDEN KURTARMA STRATEJİSİ

Bakan Yardımcısı Ceppar, “İlk başta Kırım Platformu’nun yapısını ve vizyonunu geliştirmeye başladığımız zaman Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği ile birlikte işgalden kurtarma stratejisinin kısımlarının geliştirilmesine başladık ve ilgili kurumlarla çalışarak hazırladığımız stratejiyi Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyine gönderdik. Sembolik bir tarih olan 26 Şubat’ta Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısının düzenlenmesini ve bu stratejinin kabul edilmesini bekliyoruz. Bu yönde çalışmaların yapıldığını kesin biliyorum.” dedi.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

Qırım Haber Ajansı

Anife Bilal
21 Ocak 2021, 11:09


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum