Cahit Günaydın: KALGANÇI ÇAK ALTINCI YOK OLUŞ ÇAĞININ MİTOLOJİK ADIDIR.

Cahit Günaydın: KALGANÇI ÇAK ALTINCI YOK OLUŞ ÇAĞININ MİTOLOJİK ADIDIR.
15 Kasım 2021 - 11:04

KALGANÇI ÇAK* ALTINCI YOK OLUŞ ÇAĞININ MİTOLOJİK ADIDIR.

COP26 birleşmiş milletler zirvesinde konuşan sir David Attenborough, iklim değişikliğinin insanlığın gezegene karşı işlediği bir "suç" olduğunu söyledi ve kurtuluş için hala zaman varken toplum neden "dünyadaki yaşamı zehirlemeye" devam ediyor diye sordu? Sürdürülebilir yaşam kültürü tasarımı iklim değişimini önler. Zihinsel yeşil dönüşüm ekolojik okur yazar olmak ile başlar. IPCC raporlarını referans alan Dijital küresel genç yeşil kuşak** KALGANÇI ÇAK ı önleyebilir.

 İrlanda başkanı Mary Robinson, “Çok daha fazla aciliyete ihtiyacımız var, baskıya ihtiyacımız var. Daha güçlü geri dönmeyi kabul etmezsek, 1.5 derece ile uyumlu olduğumuzu nasıl söyleyebiliriz?” dedi. Kalgançı Çak altıncı yok oluş çağı hızla gelirken siyasetçilere iklim adaleti için iklim finansmanı sağlanması konusunda küresel dijital yeşil genç kuşak**  ve IPCC rapor baskısının artarak devam etmesi gerekiyor. İklim değişimini Greta Thunberg **LER ve IPCC durduracak. Climate Home News’e göre anlaşma, gelişmekte olan ülkeleri dehşete düşürecek şekilde iklim tazminatı çağrılarını ise karşılamıyor. COP26 Başkanı Alok Sharma, “Bunun gelişme şekli için özür dilerim ve çok üzgünüm. Bence bu paketi korumamız hayati önem taşıyor” dedi ve KALGANÇI ÇAK ı çağıran tokmağı yere vurdu.

https://www.iklimhaber.org/paris-anlasmasi-mimarlari-cop26-cok-zayif-bir-ilerleme-sagladi/

Glasgow’da COP26 İklim Zirvesinde  eski İngiltere Bankası Başkanı Mark Carney; 2050 yılına kadar net sıfır emisyonuna ulaşmayı taahhüt eden bir finans şirketleri koalisyonunun başlatıldığını duyurdu. Glasgow Financial Alliance for Net Zero (Glasgow Net Sıfır İçin Finansal İttifak Gfanz), 45 ülkede 450’nin üzerinde banka, varlık yöneticisi ve sigortacıdan oluşuyor. Koalisyon, ekonomilerin net sıfıra geçişine yardımcı olmak için 130 trilyon dolara kadar finansman sağlayacak. Finans dünyasına bilim dünyasından, iklim aktivistlerinden yoğun bir baskı vardı. Dikkat çekmek istediğim husus artık iklim değişikliğinin finansal istikrar üzerindeki etkilerinin de gün yüzüne çıkıyor olması ve finans dünyasının bundan duyduğu KALGANCI ÇAK KORKUSU… COP26 kararlarından en önemlisi iklim adaletini tüm dünyanın gündemin birinci maddesi yapmasıdır. İklim finansmanın sağlanması için tüm milletlerin IPCC raporlarını referans alan KÜRESEL DİJİTAL YEŞİL GENÇ KUŞAK önderliğinde, parti farkı gözetmeden siyasetçilerini “yeşil dönüşüm yok ise oy yok”  seçim aşamasına getirmesi gerekir. ( we are the 99% for climate justice)

130 000 000 000 000 doların akış yönünü ancak dijital küresel yeşil genç kuşak** ve IPCC raporları belirleyebilir. Bu gerçeği çok iyi bilen OBAMA da gençlere daha öfkeli olun dunyanı sadece siz kurtarabilirsiniz  dedi, COP26 da. Kırkbinin üzerinde delege katıldı COP26 zirvesine. En çok delege ise fosil yakıtların lobisi idi. Hangi lobi kazanabilir? Siyasetçileri etkisi altına alan lobilerin Parası mı? ( Kalgançı Çak alameti ) yoksa; Tüm dünya milletleri seçmenlerinin ve özellikle dijital küresel genç yeşil kuşağın  sahip çıktığı Doğa mı?  ( climate justice ) .

Devletler üstü Finans kapital mekanizmasını  anlamak için link-GFANZ hakkında

https://www.youtube.com/watch?v=_Uinm6LhFdk

Eğer iklim adaleti için finansman gelmez  ise KALGANÇI ÇAK geliyor. Türk mitolojisinde kıyamet olgusu kendisine Kalgançı Çak* adıyla yer bulur. Kalgançı Çak *gibi eskatolojik mitler, bir nevi geleceğe yönelik kehanet olma niteliklerinden dolayı, gelişmiş medeniyetlerde bulunurlar. Dünyanın sonunun gelmesine sebep olarak insanların yoldan sapması başta gelir, zamanla manevî değerler kaybolur ve kötülükler artar. Dolayısıyla yozlaşmış dünyanın yok olması ve yeniden başlaması gerekir, bu düşünce Kalgançı Çak*ın temelidir. Yaratılışın temelinde tazelenme ve yenilenme vardır, bundan dolayı asıl odak noktamız kıyamet değil, kıyametten sonra yeniden başlayan zamandır. “Kalgançı Çak* geldiği zaman gök demir, yer sarı bakır olur. Hanlar hanlara saldırır, uluslar birbirine kötülük düşünür, katı taşlar ufalır, sert ağaçlar kırılır. Kişi bir dirsek kadar küçük olur. Başparmak kadar erkek olur. Erlerin dizgini kısa olur. Ayak takımı bey olur. Baba çocuğunu, çocuk babasını tanımaz . Yaban soğanı pahalı olur. At başı kadar altına bir kap yemek verilmez. Ayakaltında altın bulunur onu alacak kimse bulunmaz.”

Link  Fuzuli Bayat, Türk Mitolojik Sistemi
https://kayiprihtim.com/dosya/turk-mitolojisinde-kiyamet-kalganci-cak/


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum