Araplardan Osmanlı karşıtı dizi: Ateş Krallıkları

Geçtiğimiz yıl Türk yayınlarına ambargo koyan Arap kanalı MBC TV şimdi de Osmanlı karşıtı, 40 milyon dolar bütçeli Ateş Krallıkları dizisiyle tartışma konusu oldu. Dizinin yapımcısı "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" söyledi.

Araplardan Osmanlı karşıtı dizi: Ateş Krallıkları
22 Kasım 2019 - 11:49

2018 yılında Türk dizilerinin yayından kaldıran Suudi Arabistan, MBC kanalında Osmanlı karşıtı yeni bir dizi yayınlamaya başladı. Yapımcısının "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" dediği dizi, Mısır’da Memlükler’in son günlerini anlatıyor.

BÜTÇESİ 40 MİLYON DOLAR

Dizide ayrıca 16’ncı yüzyılda Osmanlı Devleti’nin kontrolüne geçişini anlatıyor. İlk kez 17 Kasım'da yayınlanmaya başlayan dizinin bütçesiyse 40 milyon dolar...

DİZİNİN ADI: ATEŞ KRALLIKLARI

Yapımcısının "Osmanlı yönetiminin arkasındaki vahşet dolu tarihi ifşa edeceğini" söylediği yeni bir Arapça dizi, Arap basınında tartışmalara yol açtı.

"Ateş Krallıkları" adlı dizi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli ve Suudi Arabistan'ın sahibi olduğu MBC TV'de yayımlanıyor.

Arap dünyasının en büyük yayın kuruluşlarından olan ve yüzde 60'ının Suudi Arabistan'a ait olduğu MBC geçen yıl, Arap dünyasında büyük popülariteye sahip Türk dizilerini yayınlamaya son verdiklerini duyurmuştu.

Mısırlı bir yazarın metnini hazırladığı, Arap oyuncuların yer aldığı dizinin başrolünü ise Mısırlı bir aktör üstlendi.

Dizi Mısır'da Memlükler'in son günlerini ve 16. yüzyılda Osmanlı'nın kontrolüne geçişini anlatıyor.

OSMANLI KARŞITI DİZİ

Dizinin ilk bölümü 17 Kasım'da yayınlandı. Tarihi, Osmanlı karşıtı bir perspektiften ele alan dizinin sloganı ise "Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu".

BAE merkezli haber sitesi Al-Ayn'a konuşan dizinin yazarı Mısırlı Muhammed Süleyman, "Tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını" söyledi ve Osmanlı döneminin "tarihsel katliamlarla dolu olduğunu" savundu.

Saudi Gazette, 14 bölümden oluşan ve yapımcılığını BAE merkezli Genomedia Studios'un üslendiği dizinin 2019'da Arap dünyasında yapılan en büyük proje olduğunu belirtiyor.

Dizide etkileyici görsel efektler, büyük savaş sahneleri, iç içe geçen hikayeler ve karmaşık karakterler yer alıyor.

Saudi Gazette dizi için "Osmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarıyor" ifadelerini kullandı.

Dizinin yönetmenliğini ise Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Hannibal Rising (Hannibal Doğuyor) ve Emperor (İmparator) filmlerinin yönetmeni İngiliz Peter Webber yapıyor.

TÜRK DİZİLERİ ÇOK POPÜLER

Körfez ülkeleriyle Türkiye arasında daha önce de dizilerden kaynaklanan gerilimler yaşanmıştı.

Türk dizileri Arap dünyasında büyük bir popülariteye sahip.

Fakat Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Mısır'da darbeyle iktidara gelen Abdülfettah Sisi'yi tanımaması, Müslüman Kardeşler ile olan ilişkileri ve Körfez ülkelerinin ambargo uyguladığı Katar'ı desteklemesi sonucu kötüleşmişti.

MBC 2018'de Türk dizilerini yayınlamayı sonlandırdığını açıklamış, Türk basını bunun siyasi bir hamle olduğunu yazmıştı.

Haziran 2019'da ise iki BAE kanalı, yayınladıkları bir dizinin başrolündeki aktrisin Katar merkezli Al Jazeera'ya katılması üzerine diziyi yayından kaldırmıştı.

MBC gençleri çekmek için Netflix'e rakip bir platform da hayata geçirmeyi planlıyor.

Kaynak Yeniçağ: Araplardan Osmanlı karşıtı dizi: Ateş Krallıkları

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/araplardan-osmanli-karsiti-dizi-ates-kralliklari-257422h.htm

Bu haber 1690 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları