Yağmur Bircan Yazdı: Spor

Mustafa Kemal Atatürk'ün sporla ilgili sözü: “ Ben sporcunun zeki ,çevik ve namuslusunu severim .”

Yağmur Bircan Yazdı: Spor
01 Nisan 2021 - 22:39 - Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 20:16

SPOR

 Mustafa Kemal Atatürk'ün sporla ilgili sözü şöyledir:
“ Ben sporcunun zeki ,çevik ve namuslusunu severim .”
Atatürk’ün bu sözünden sporun öneminin sadece fiziksel olmadığını ,davranış olarak da önemli olduğunu anlıyoruz .

   Ben sporun insanların davranışlarında çok etkisi olduğunu düşünüyorum . Özellikle insana özgüven kazandırıyor . Kendimden biliyorum spora başlamadan önce herkesten utanan , her ortama ayak uyduramayan birisiydim fakat spora başladıktan sonra bunlar değişti .
Nasıl oluyor bilmiyorum ama gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki spor ile ilgilenen kişiler çevrelerine karşı hem daha saygılı hem de daha uyumlu oluyorlar .
Bir de toplumda sadece kilolu olanlar spor yapar gibi bir algı var .
Ben buna kesinlikle katılmıyorum . Sporu herkes yapabilir ve yapmalı da zaten .
Spor yapmanın faydaları nelerdir ?
En önemlisi kalbimize olan faydasıdır . Kalp rahatsızlığı riskini azaltır . Aynı zamanda yüksek tansiyon riskini veya ilerlemesini azaltır ve yaşa bağlı olarak oluşan kemik bozulmalarının yavaşlamasına yardımcı olur .
Faydaları daha da arttırılabilir bunlar sadece bir kaçı .
Aynı zamanda sağlıklı yaşamın baş rolünde de spor vardır . Yediklerimize dikkat etmekle beraber vücudumuza da dikkat etmeliyiz . Sporu düzenli bir şekilde yapmakta çok önemlidir .
Sporu kendinize eziyet olarak görmeyin . Eğer zorla yapıyorsanız yapmamanız daha iyidir . Kendi isteğinizle hem sağlığınız için hem de eğlenmek için yapın .
Boş zamanlarınızda elinize telefonu almak yerine spor yapın . En azından yürüyüş bile yapsanız size faydası olacaktır . Ben spor yaparken aklımdaki her şeyi unuturum . Büyük ihtimalle sizde öylesinizdir . Bir süreliğine her şeyi kafanızdan atar spor yapmaya odaklanırsınız böylelikle kafanızın içi de sakinleşir . Gün içinde yaşadıklarınızı bir kenara bir kenara bırakıp rahatlarsınız . Tabi bunları sporu yaşam tarzı olarak görüp ,kendileri için yapanlara söylüyorum.

 Boş zamanlarınızı gereksiz işlerle geçirmek yerine sağlığınız için spor yapın.

Yağmur Bircan


Bu haber 2977 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum