Bulgaristan'da Türk siyasetçi Mustafa Karadayı'nın cumhurbaşkanlığına aday olduğu seçim kampanyası başlıyor

Bulgaristan'da Türk siyasetçi Mustafa Karadayı'nın cumhurbaşkanlığına aday olduğu seçim kampanyası başlıyor
17 Ekim 2021 - 09:08

Bulgaristan’da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın cumhurbaşkanlığına aday olduğu seçim kampanyası 15 Ekim 2021’de başladı.

Bulgaristan’da Türklerin çoğunlukta olduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı’nın cumhurbaşkanlığına aday olduğu seçim kampanyası 15 Ekim 2021’de başladı. Ülkede 4 Nisan ve 11 Temmuz’da yapılan iki genel seçimin ardından hükumetin kurulamaması nedeniyle 14 Kasım’da bu kez hem cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimler için üçüncü kez sandık başına gidilecek.

Kırcaali Haber’in aktardığına göre Bulgaristan’da Türk siyasetçi Karadayı’nın da cumhurbaşkanı adayı olduğu seçimin kampanyası bir ay sürecek. Merkez Seçim Komisyonuna göre 6 milyon 708 bin 189 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede 14 Kasım 2021’de her iki seçime 21 siyasi parti ve 7 koalisyon katılacak. Seçimde cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcılığı için 24 ikili yarışırken, başka ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının da katılabileceği seçimler için ülke içinde en az 11 bin 643 oy verme merkezi oluşturulacak.

Parti, koalisyon ve cumhurbaşkanı adayları arasında oy pusulasında “hiç kimse” seçeneği de yer alacak. Seçim kampanyası 12 Kasım’da sona ererken, Cumhurbaşkanlığı seçimi için 14 Kasım’da kesin sonuç alınmaması durumunda ikinci tur 21 Kasım’da düzenlenecek.

TÜRK SİYASETÇİ KARADAYI CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLARI ARASINDA

Yaklaşık bir milyona yakın Türk ve Müslümanın yaşadığı Bulgaristan’da HÖH partisi Genel Başkanı Karadayı cumhurbaşkanlığı için, partinin Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekillerinden İskra Mihaylova ise cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için aday oldu. HÖH partisi adına genel seçimlere de katılan Karadayı, yoğun Türk ve Müslüman nüfusun bulunduğu Kırcaali ve Şumnu şehirlerinden aday gösterildi.

Başkent Sofya’da Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesinden mezun olan 51 yaşındaki Karadayı, siyasete 1991 yılında HÖH partisinin gençlik kolu Akademik Derneğinin kurucusu olarak atıldı. Bulgaristan parlamentosuna 2013 yılında milletvekili olarak seçilen Karadayı, 2015’te Lütvi Mestan’ın partiden ihraç edilmesinden sonra HÖH’ün 3 geçici eş başkanından biri olmuş, 2016 yılında HÖH’ün 9’uncu Kurultayında genel başkan seçilmişti.

Daha önce Bulgaristan’ın 1989 sonrası çok partili demokratik tarihinde daha önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece 2011 yılında İstanbul merkezli Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BULTÜRK), bir Türk ve Müslüman’ı aday göstermek için girişimde bulunmuştu.

MEVCUT CUMHURBAŞKANI RADEV DE ADAYLAR ARASINDA

Bulgaristan’daki taverna ve pop şarkıcılarının da bulunduğu aday listesinde iddialı isimler arasında Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Anastas Gercikov ve hakim Lozan Panov da yer alıyor. Bulgaristan’ın mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’ı 1989 yılına dek yöneten eski Komünist Partisinin devamı niteliğindeki Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) ana desteğiyle seçime katılıyor.

Anastas Gercikov, Bulgaristan’da son 12 yılda kısa aralıklarla 3 kez başbakanlık yapan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin adayı olurken, mafya ile ilişkisi olmakla suçlanan Cumhuriyet Başsavcısı İvan Geşev’e karşı oluşturulan “Herkese Adalet” hareketinin aday gösterdiği Lozan Panov’un, Bulgaristan’ın kent soylu sağ görüşlü seçmenlerinden destek alması öngörülüyor.

BULGARİSTAN’DAKİ SON SEÇİMLERİN SONUÇLARI

Bulgaristan’da 11 Temmuz 2021’de yapılan son erken genel seçimlerinde 6 parti ve koalisyon, 240 sandalyeli parlamentoya girebilmek için gereken yüzde 4 barajını aşmıştı. Şovmen Slavi Trifonov’un Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi oyların 657 bin 829’ini (yüzde 24,08) alarak 65 milletvekiliyle en büyük grubu oluştururken, eski Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi 642 bin 165 oy (yüzde 23,51) ile 63 sandalye kazanmıştı. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 36, Avrupa Birliği (AB) yanlısı ve eski Başbakan Borisov’a karşı bir buçuk yıl süren sokak protestolarına öncülük yapan Demokratik Bulgaristan (DB) partisinin 34, HÖH’ün ise 29 milletvekili parlamentoya girmişti. Borisov’a karşı bir protesto hareketi olarak kurulan “Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı!” koalisyonu da parlamentoda 13 milletvekiliyle en küçük grup olmuştu.

Kırım Haber Ajansı - QHA
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ekim 2021, 16:24

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum