Dünya Uygur Kurultayı kuruluşunun 20. yılını kutluyor

Dünya Uygur Kurultayı, kuruluşunun 20. yıl dönümü münasebetiyle 3-6 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında Münih’te kutlama etkinliği düzenleniyor.

Dünya Uygur Kurultayı kuruluşunun 20. yılını kutluyor
04 Mayıs 2024 - 12:08

Uluslararası kamoyununda tanırlılığı, Doğu Türkistan'da Çin'in işlediği soykırım ve baskı politikalarını ifşası ve bağımsızlık mücadelesi ile tanılınan Dünya Uygur Kurultayı, kuruluşunun 20. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor.

ETKİNLİĞE 25’TEN FAZLA ÜLKEDEN MİSAFİR KATILACAK

Kurultaydan yapılan açıklamaya göre kuruluşunun 20. yıl dönümü münasebetiyle 3-6 Mayıs 2024 tarihleri ​​arasında Almanya'nın 3. büyük şehri Münih’te geniş kapsamlı bir kutlama etkinliği düzenlenecek. Kurultay kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklerde 25’ten fazla ülkeden Uygur aktivistler, toplum liderleri, Çin toplama kampı tanıkları, Doğu Türkistan mücadelesinin destekçileri, üst düzey hükûmet yetkilileri ve sivil toplum temsilcileri dahil olmak üzere 300'den fazla katılımcı yer alacak.

KURULTAY 16 NİSAN 2004'TE KURULDU

Dünya Uygur Kurultayı, 16 Nisan 2004 tarihinde Doğu Türkistan Ulusal Kongresi ve Dünya Uygur Gençlik Kongresinin birleşerek tek bir örgüt haline gelmesiyle Almanya’nın Münih kentinde kuruldu. Geçen 20 yıl içinde Kurultay, Uygur halkına yönelik insan hakları ihlâllerini ve soykırımı uluslararası arenaya taşımak için önemli çalışmalar yürüttü.

Not:Haber ilk olarak QHA (Kırım Haber Ajansında) 2 Mayıs 2024 tarihinde  yayınlanmıştır.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum