Anadolu'da yüzlerce toplu mezar var

Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Yeni Şafak gazetesine yaptığı açıklamada “23 ayaklanma başlatan Ermeniler 518 bin kişiyi öldürdü. Hepsi arşiv kayıtlarıyla belgelendi. Anadolu’da yüzlerce toplu mezar var” şeklinde konuştu.

Anadolu'da yüzlerce toplu mezar var
30 Nisan 2021 - 10:33

Anadolu’da yüzlerce toplu mezar var

Aybike Eroğlu

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili olarak zamanında 30’a yakın ülke arşivinde çalışma yapıldığını ve 100 binden fazla belge toplandığını söyledi. Halaçoğlu, “23 ayaklanma başlatan Ermeniler 518 bin kişiyi öldürdü. Hepsi arşiv kayıtlarıyla belgelendi. Anadolu’da yüzlerce toplu mezar var” dedi.

Ermeniler 518 bin kişiyi katletti

Ermenilerin Bursa, Ankara, İzmir’in aralarında bulunduğu telgraf ve ikmal noktaları başta olmak üzere ülke genelinde 23 farklı yerde ayaklanma başlattıklarını anlatan Halaçoğlu, şunları söyledi: “Ermenilerin 518 bin 302 kişiyi öldürdüğü arşiv kayıtlarıyla belgelendi. Ermeni çeteleri daha tehcir kararı alınmadan 1914-1915 Mayıs arasında 128 bin kişiyi katletti. Eski Anadolu evlerinde tahta kepengler vardı, çocukları oraya çivilemişler. İşkence yüzünden çocuk bas bas bağırırken, annesinin memesini kesip ağzına tıkamışlar. Anadolu’da tespit edilen yüzlerce toplu mezar var. Bitlis’te çok büyük toplu mezar yeri var. Anasının kucağında daha iki dişi olan bebeği öldürmüşler. Anne çocuklarına sarılmış, iki taraflı şişlemişler. Bunları gördükçe insanın psikolojisi bozuluyor. Sadece Iğdır’da 21 köyde katliam yapıldı. Katledilen insanlar, zarar verilen mallar her şey kayıt altında.”

Biden’ın yaptığı nefret suçu

Biden’ın sözlerinin nefret suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Halaçoğlu, soykırım iddiaları mahkeme kaydına dayanmıyor. Biden’a dava açılmalı. Bu vakitten sonra Batılıların yaptığı soykırımları ders kitaplarına ders olarak koymalıyız” dedi.

Yazının devamı için:https://www.yenisafak.com/gundem/anadoluda-yuzlerce-toplu-mezar-var-3621032


Bu haber 210 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum