Bugun...


Türk’ün bütün yolu Türkistan’a çıkıyor
Otobiyografik bir roman olan “Türkistan Rüyası”, Dr. Hayati Bice’nin hayatındaki önemli gelişme ve olayların roman tadında kaleme alındığı hatıratı. Kaynak Yeniçağ: Türk’ün bütün yolu Türkistan’a çıkıyor

Türk’ün bütün yolu Türkistan’a çıkıyor
+ -

Otobiyografik bir roman olan “Türkistan Rüyası”, Dr. Hayati Bice’nin hayatındaki önemli gelişme ve olayların roman tadında kaleme alındığı hatıratı.

Ancak, kitapta anlatılan olaylar sade bir hatırattaki gündelik olayları içermiyor. Bilakis; komünizm sonrası Türkistan Cumhuriyetleri’nin durumunu, Türk yurtlarında misyonerlik faaliyetlerini, Kerkük dramını, Doğu Türkistan’da Türk asimilasyonunu, Yesevilik tasavvufun günümüzde nasıl yaşanacağı konusunda çok önemli bilgileri, Allah dostlarından tavsiyeleri ve benzer birçok konuda yaşanmış olaylar etrafında inanılmaz gerçeklikleri okura aktarıyor. Hayati Bice romanda, Dr. Oğuz Karaçay takma adı ile okurla buluşur. Kitapta yer alan isimlerin bazıları da rumuzlu isimleri ile konuların içinde yer alsa da kamuoyu tarafından iyi bilinen veya maneviyat sahasının önemli şahsiyetleri gerçek isimleri kullanılarak olaylara kahraman olmuştur.

Türkistan’ın bir ucunda görülen, Türkistan’da mânanın maddeye bir kez daha hâkim olacağını müjdeleyerek Türk’ün milli ruhunun konulmasını vurgulayan ve kitaba ismini veren “Türkistan Rüyası” başlı başına bir ruhanî nasip meselesini gözler önüne seriyor. Dr. Hayati Bice, etkili bir tasavvuf silsilesinin “yaşayan mürşid-i kâmili” Mustafa İhsan Karadağ ile buluşuyor ve Kazakistan’a gidiş gelişlerinde O’nun manevî rehberliğine müracaat ediyor.

Medine’de, Ravza-ı Mutahhara gölgesinde tanıştığı Kaşgarlı birUygur Türk’ünden aldığı Divan-ı Hikmet’i parça parça yayına hazırlayan Bice, gördüğü ’ağır bir rüya’nın Mustafa İhsan Karadağ Dede tarafından yorumlanması için huzura varıyor; mürşidi kahramanımıza, görülen rüyanın derin bir anlamı olduğunu söylüyor ve... Görev başlıyor. Bir dervişin umre yolculuğu ile başlayan manevî seferin, her durağında milli feraset objektifine takılan ve hiçbir belgeselde bulunamayacak kadar “bizden” olan sahneleri, yazarın aşkını her mekânda yakalıyor ve kitapta “bütün yollar” bir şekilde Türkistan’a çıkıyor.

Post Kitap Tel:(0212) 512 70 20

Kaynak https://www.yenicaggazetesi.com.tr/turkun-butun-yolu-turkistana-cikiyor-236678h.htm


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI