Keçilerin Hükmünde Bir Kent Devleti: Aigai

Prof. Dr. Yusuf Sezgin yıllardır sürdürdüğü kazı çalışmalarında elde edilen bilgi ve bulguları 'Aigai - Keçilerin Hükmünde Bir Kent Devleti' adıyla kitaplaştırdı.

Keçilerin Hükmünde Bir Kent Devleti: Aigai
17 Şubat 2024 - 10:35 - Güncelleme: 17 Şubat 2024 - 10:44
Resim
Resim
Aigai, MÖ 8. yüzyılda kurulmuş ve yaklaşık 1000 yıl yaşamış bir antik kent. Antik Dönem’in taş mimarisinin güzel, görkemli ve teknik açıdan gelişmiş örneklerini barındırıyor.
Resim
Günümüzde delice ve meşelerden oluşan doğal bitki örtüsüyle kaplı bir tepede, neredeyse el değmemiş gibi bekliyor ziyaretçilerini. Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yer alan, Ege Denizi’ne sadece 14 kilometre mesafedeki Aigai’daki arkeolojik kazılar oldukça yakın bir zamanda, 2004’te başladı. Buna rağmen şimdiden önemli sonuçlar elde edildi. Aigai, yalnızlığından kurtulmaya başladı. Kent hakkındaki bazı sorular şimdiden cevaplandı. Ancak daha cevaplanmayan, hatta yeni ortaya çıkan sorular çok. Yani henüz bakir durumda ve bilinmezleri çok olan, merak uyandırıcı bir kent Aigai. Ama hikâyesini anlatmak için de oldukça hevesli. Sokaklarındaki sesleri, binalarındaki kokuları, insanlarının huylarını, oradan geçen devletlerin işlerini, duvarlarına düşmüş gölgeleri biz günümüz insanlarına aktarmak için...
Aigai - Keçilerin Hükmünde Bir Kent Devleti - Yusuf Sezgin - 9789944483919 - Kitap | imge.com.tr
(Tanıtım bülteninden)

Resim

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları