SALİHA SULTAN: Türkiye'de sanat 'rağmen' duvarını her zaman yıktı

Saliha Sultan'ın Karar gazetesinde yayımlanan yazısı: Türkiye'de sanat 'rağmen' duvarını her zaman yıktı

SALİHA SULTAN: Türkiye'de sanat 'rağmen' duvarını her zaman yıktı
19 Eylül 2021 - 12:44 - Güncelleme: 19 Eylül 2021 - 15:52

Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl onur ödüllerinin sahipleri Haluk Bilginer, Şerif Sezer ve Yavuz Turgul oldu. Bilginer konuşmasında “Türkiye’de sanat hep, yasaklara rağmen, sansüre rağmen, engellenmeye rağmen, olanaksızlıklara rağmen yapıla gelmiştir’’ dedi ve ekledi: Ama ülkemizin sanatçıları bu engelleri aşarak, bu duvarları yıkarak dünya çapında ödül alan işler yapmayı becerdi. Eğri zamanlarda dik duranlara selam olsun

SALİHA SULTAN

8. Adana Altın Koza Film Festivalinde onur ödülleri sahiplerini buldu. Muhteşem bir geceye sahne olan gecede ödüller Şerif Sezer, Yavuz Turgul ve Haluk Bilginer’e verildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sanatçıları, konukları ve Onur Ödülü alan isimleri selamlamasının ardından “Tarihin, kültürün, sanatın, sinemanın, Karaoğlan’ın, Dadaloğlu’nun, Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in kenti Adana’ya hoş geldiniz” dedi. Karalar “Altın Koza deyince elbette film festivali akla gelir, Adana deyince de sinema akla gelir. Adana sinemasında da, Türkiye sinemasında da Adana’nın evrensel değerleri olan Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in katkısı vardır. Yaşar Kemal’in Yılmaz Güney’i sinemaya teşvik etmiş olması, sinema sanatına sağladığı bir başka önemli katkıdır” diye konuştu.

Türk Sineması’nın usta ismi Şerif Sezer’e ödülünü, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney takdim etti. Güney “Bu güzel ve zarif arkadaşım bizim ve Türk Sineması için çok değerli. Ödülü kendisine verdiğim için ayrıca çok mutluyum’’ dedi.

Ödülünü almak için sahneye gelen Sezer heyecanını gizleyemedi ve tüm konuklar tarafından ayakta alkışlandı. Şerif Sezer duygularını “Ben çok şanslı bir oyuncuyum. Çok az filmde oynadım ama oynadığım tüm filmler çok iyi filmler oldu. Yönetmenlerime, yapımcılarıma, bana bu rolleri veren herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek dile getirdi.

Festivalde Onur Ödülü’nü alan bir diğer isim Yavuz Turgul, sağlık nedenlerinden dolayı geceye katılamadı. Usta yönetmenin ödülünü, kızı Nisan Turgul, Eşber Yağmurdereli ve Ali Haydar Bozkurt’tan aldı.

Haluk Bilginer ise ödülünü Türk Sineması’nın usta ismi Hale Soygazi ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın elinden aldı. Haluk Bilginer, yirmi yıl önce bir röportajda söylediği “Bundan yirmi yıl sonraki Haluk Bilginer’i çok kıskanıyorum. Kim bilir neler öğrenmiş olacak” sözlerine ithafen konuşmasında “Yirmi yıl sonra buradayım, karşınızdayım.

Bir yirmi yıl sonra neler öğreneceğimi çok merak ediyorum. Hala buradaysam, size söz veriyorum yirmi yıl sonra da buraya geleceğim. Türkiye’de sanat hep, rağmen yapıla gelmiştir.

Yasaklara rağmen, sansüre rağmen, engellenmeye rağmen, olanaksızlıklara rağmen… Ama ülkemizin sanatçıları bu engelleri aşarak, bu duvarları yıkarak dünya çapında ödül alan işler yapmayı becermişlerdir. Bu da sanatçının inancı, inadı, direnci ve gerçeği söylemek için çabası…

Adana Altın Koza Festivali de öyle… 1969’dan beri engellere karşı direnerek, bugünlere gelebilmiş prestijli bir festival olmayı başarmıştır. Buradan Onur Ödülü almak benim için büyük bir onur. Sizlere çok teşekkür ederim. Eğri zamanlarda dik duranlara selam olsun’’ dedi.
Kaynak:https://www.karar.com/kultur-sanat-haberleri/turkiyede-sanat-ragmen-duvarini-her-zaman-yikti-1632831

Bu haber 297 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum