Orhan Kemal Roman Armağanı 'Bir Dava'ya

Bu yılki Orhan Kemal Roman Armağanı, yazar Ayhan Geçgin’in Balyoz davasının siyasi ve sosyal yanını ele alarak adalet, mağduriyet ve hukuk kavramlarını irdelediği ‘Bir Dava’ romanına verildi.

Orhan Kemal Roman Armağanı 'Bir Dava'ya
17 Mayıs 2020 - 10:23 - Güncelleme: 17 Mayıs 2020 - 18:22

Yazar Orhan Kemal’in anısına 1972’den bu yana her yıl verilen roman ödülü olan Orhan Kemal Roman Armağanı’nın bu yılki sahibi Metis Yayınları tarafından yayımlanan ‘Bir Dava’ kitabıyla Ayhan Geçgin oldu. Erendiz Atasü, Ataol Behramoğlu, M. Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Adnan Özyalçıner, Tahir Şilkan ve Nazım K. Öğütçü’den oluşan Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu ödül gerekçesinde, “Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, Ayhan Geçgin’in ‘Bir Dava’ romanını, Türkiye’de derin işleyişe sahip hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle son derece güçlü bir olay örgüsü, anlatım, dil ve roman tekniğiyle birleştirmesi, Türkiye’nin yakın tarihindeki yargılamaların ve hukuksuzluk örneklerinin, bunun sürdürülmesi ve yeniden üretilmesi için bir zamanlar bütün gücüyle çalışan kudretli güçlerin ve ülkede yaşanan bütün hukuksuzluk ve adaletsizliklere karşı bürokratik/sınıfsal bağışıklığının nasıl ters yüz olduğunu çok güçlü olay ve diyaloglarla anlatması, Orhan Kemal’in gerçekçiliğine hem karakterler, hem olay örgüsü hem de toplumsal meseleler açısından yakın durması nedeniyle 2020 yılı, 49. Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür” ifadelerini kullandı. 

Yazar Geçgin’in son romanı ‘Bir Dava’ ülkenin yakın tarihindeki siyasi davalardan birini odağına alıp, kurmaca karakterler üzerinden ‘adalet’, ‘dava’, ‘mağduriyet’ ve ‘hukuk’ gibi mefhumları ve olguları tartışıyor. Balyoz Davası’nın siyasi ve sosyal yanını medya ve hukuk ekseninde ele alan yazar, konuyu tutuklu yakınlarının hikâyeleri üzerinden anlatıyor. ‘Kenarda’, ‘Son Adım’, ‘Kurbağalara İnanıyorum’, ‘Uzun Yürüyüş’ adlı eserlerin de sahibi olan Geçgin’e ödülü ileri bir tarihte verilecek.

Kaynak: https://www.karar.com/orhan-kemal-roman-armagani-bir-davaya-1563546

Bu haber 584 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum