Kırgızistan Cumhurbaşkanından Türk Konseyi'ne Türk Devletleri Örgütü teklifi

Kırgızistan Cumhurbaşkanından Türk Konseyi'ne Türk Devletleri Örgütü teklifi
01 Nisan 2021 - 18:59

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgızistan adına Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin (Türk Konseyi) isminin değiştirilmesi önerisinde bulundu. Kırgızistan, Türk Konseyi adının “Türk Devletleri Örgütü” olarak değişmesini teklif etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, dün çevrimiçi gerçekleştirilen Türk Konseyi Gayri Resmi Zirvesi’nde konuştu. Sadır Caparov, Türk Konseyi’nin çok yönlü faaliyetleri ile uluslararası arenadaki yeri ve otoritesine değinerek, “Kırgızitan, Türk Konseyi isminin, Türk Devletleri Örgütü olarak yeniden adlandırılmasını destekliyor.” diye konuştu.

Caparov, “Konseyin, Türk Devletleri Örgütü’ne dönüştürülmesinin tamamlanmasının ardından örgütün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirmede olumlu etkisi olacaktır. Bu durum örgütün faaliyetlerinin kapsamının genişletilmesini teşvik edecek ve diğer ülkelerin örgüte katılımını veya gözlemci statüsü istemelerini sağlayacaktır.” dedi.

KIRGIZİSTAN, TÜRK DÜNYASI YATIRIM FONUNU DA DESTEKLİYOR

Caparov, aynı zamanda Türk Dünyası Yatırım Fonu’nun kurulması fikrini de desteklediklerini belirterek, ulaşım ve turizm sektörünü Türk dünyasının temel iş birliği alanlarından biri olarak gördüğünü kaydetti. Trans-Hazar Uluslararası Taşımacılık Koridorunun tüm potansiyelinin kullanılması gerektiğini ifade eden Caparov, Kırgızistan’ı Özbekistan’a, diğer yandan Çin’e bağlayan yeni bir demir yolu projesinin hayata geçirilmesi de dahil, Türk Konseyi’ne üye ülke topraklarında yeni demir yolları projelerinin gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

“TÜRK DÜNYASININ GÜCÜ RUHUNDA”

Türk dünyası ülkelerinin turizm sektörünü desteklemesi gerektiğine dikkat çeken Caparov, “Türk dünyasının gücü ruhunda, zengin kültüründe ve mirasındadır. Türk dünyası, her şeyden önce Türk medeniyetidir. Türk dünyasının turist haritasının oluşturulması ve yaygınlaştırılması tüm ülkelere fayda sağlayacaktır.” dedi.

CAPAROV: MACARİSTAN’IN STATÜSÜ BELİRLENSİN

Caparov, diğer yandan Türk Konseyi’nin çalışmalarına büyük katkı sağlayan Macaristan’ın statüsünün belirlenmesini de önererek, Türkiye’nin ev sahipliğinde bu yıl yapılacak 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın en üst düzeyde gerçekleştirileceğine olan inancını ifade etti.


Kırım Haber Ajansı - QHA

Ayyıldız Huri Kaptan
01 Nisan 2021, 11:35

 

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum