İran'da cumhurbaşkanı adayları belirlendi: Seçime sadece 7 aday girecek

İran'da cumhurbaşkanı adayları belirlendi: Seçime sadece 7 aday girecek
27 Mayıs 2021 - 13:53

İran’da Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak adaylar belli oldu. Devlet televizyonundan yapılan açıklamaya göre, İran’da seçimlerde aday olmak isteyen 592 kişiden sadece 7’si adaylık izni aldı.

İran’da 18 Haziran 2021’de gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimine katılmak için başvuruda bulunan 592 kişiden yalnızca 7 aday isme adaylık izni çıktığı bildirildi. Yapılan adaylık başvuruları, İran Anayasa Koruma Konseyi tarafından değerlendirildi ve sonuca bağlandı. İran resmi ajansı IRNA’nın aktardığına göre, Anayasayı Koruyucular Konseyi Sözcüsü Abbas Ali Kedhodayi, aday adaylarının başvuru sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmak isteyenlerden yalnızca 7 aday Konsey tarafından onaylandı.” ifadelerini paylaştı.

Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi

ADAYLAR ARASINDAKİ ÖNEMLİ İSİMLER

İran basınında adaylar arasında yer alan ve Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi, şu anda ön plana çıkan aday olarak gösterildi. Bir başka önemli isim olan Ali Laricani’nin adaylığı ise onaylanmadı. Reformcu bir isim olarak adaylar arasında ön plana çıkan Eski Meclis Başkanı Laricani, 2015 yılında Hasan Ruhani tarafından imzalanan nükleer anlaşmaya da destek vermişti.

AHMEDİNEJAD’A ONAY ÇIKMADI

Koruma Konseyi, eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın da adaylığını onaylamadı. Adaylığı reddedilen bir başka isim de Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri oldu.

Kırım Haber Ajansı - QHA
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Mayıs 2021, 16:58

Bu haber 348 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum