Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı

Yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dala rastlandı
27 Mayıs 2021 - 13:51

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ederken Çin’den kötü bir haber daha geldi. Ülke genelinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dal bulunduğu açıklandı.

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının etkileri devam ederken Çin’den kötü bir haber geldi. South China Morning Post’un haberinde aktardığı bilgilere göre, Çin’in Vuhan Viroloji Enstitüsünde görevli araştırmacılar, yarasalarda görülen koronavirüslerin soy ağacında yeni bir dal bulunduğunu açıkladı. Yeni bulunan dala ait koronavirüs türünün Kovid-19 virüsünun uzak bir akrabası olduğu ifade edildi.

YARASALAR BİRÇOK VİRÜSÜN TAŞIYICISI

Öte yandan araştırmacılar, yarasalar üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Yapılan açıklamaya göre, yarasaların üzerinde keşfedilen koronavirüs türlerinin buzdağının görünen kısmı olduğu belirtildi. Yarasaların bilinen ve henüz bilinmeyen bir çok virüsün taşıyıcısı olduğu ifade edildi.

ÇİN REDDETTİ

Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine ilişkin soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetti ancak Avustralya hükumetinin Nisan 2020’de DSÖ’ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirildi.
Daha sonra uluslararası baskıların artmasıyla birlikte ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, ilk olarak Ocak ayı başında Çin’e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizelerin alınmadığı bahanesiyle geri dönmek zorunda kalmıştı.

Heyet 14 Ocak’ta tekrar özel uçakla kente gelip 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan’daki deniz ürünleri gıda pazarının yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemeler yapmıştı.

KOVİD-19 İLK KEZ VUHANDAKİ PAZARDA ORTAYA ÇIKTI

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ilk kez 31 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülerek ortaya çıktı. Sebebi anlaşılamayan solunum rahatsızlığı şikayetiyle 17 Kasım’da ilk hasta hastaneye başvurdu. Kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığı olarak DSÖ’ye bildirildi.

YASA DIŞI HAYVAN PAZARINDA TESPİT EDİLMİŞTİ

Virüsün daha önce Wuhan’da yasa dışı hayvanların satıldığı bir pazardan yayıldığı tespit edildi. Çin medyasında yer alan haberlerde virüsün kaynağı yarasa ya da yılan olabilir denildi. Bazı uzmanlar ise virüslerin porsuk sıçanlarından gelmiş olabileceği görüşünde yoğunlaştı. Bu nedenle ülkenin pek çok yerinde kümes hayvanlarının dahi satışının yasaklandığı açıklandı.

Kırım Haber Ajansı - QHA

Ozan Barış Erim
26 Mayıs 2021, 16:50

​​​​​

 


Bu haber 723 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum