Saliha SULTAN

Saliha SULTAN

[email protected]

'Müzikteki kilidin anahtarı desibel ayarı'

05 Mayıs 2022 - 10:10

İki yıldır devam eden gece 12.00’dan sonra müzik yasağına tepkiler sürerken, piyanist Fazıl Say konuya farklı bir bakış açısı getirdi. Tatil bölgelerindeki mekanlardaki yüksek sesli müziğin sadece çevredeki insanları değil normal konserleri de olumsuz etkilediğini belirten sanatçı Say, “Konu ‘müzik’ değil ‘desibel’. Datça’da geçen yaz tiyatrolar oynanamadı. Ben konserimi durdurdum, içeride üç konserin sesi karışıyordu. Bunun adı gürültü!

Bu yaz Datça ve Çeşme’de konser vermeyeceğim, bu ses kirliliğinde konser verilemez” dedi.

SALİHA SULTAN

Mayıs 2020’den beri süren ‘gece 12.00’dan sonra müzik yasağı’na tepkiler devam ederken, piyanist Fazıl Say konuya farklı bir bakış açısı getiren bir açıklama yayınladı. Instagram hesabından bir açıklama yayınlayan sanatçı, ‘müzik yasağı’ nitelemesinin yanlış olduğu görüşünü paylaşarak, sorunun ‘desibel’ boyutunda ele alınmasını önerdi. Say, ‘Müzik yasağı gece 12’dan sonra konusu’ başlıklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bence aslında dert, tatil beldelerinde yüksek desibel müzik çalan mekanlar, tüm şehri inletip, sağır edici mertebede ses kirliliğiyle diğer herkesin hayatını-dinlencesini-tatilini yaşanmaz kılanlar. Onlar hem sessizliği hem diğer her şeyi engelliyorlar. Bunun önüne geçilmeli. ‘Müzik yasağı’ çok yanlış bir deyim sadece.” Normalde konserlerin gece 12.00’dan sonra gerçekleşmediğini hatırlatan sanatçı, “Dj -club faaliyetleri de, şehre uzak yerlerde, plajlarda vs. olur. Hallolur o da” ifadelerini kullandı. Say, özellikle tatil beldelerinde gece yaşanan yüksek sesli müzik sorununa dair düşüncelerini şöyle aktardı: “Bakın, Datça’da dışardan farklı mekanlardan gelen yüksek sesler yüzünden Datça açık hava sahnesinde geçen yaz tiyatrolar oynanamadı, ben konserimi durdurdum, içerde 1 konserin değil 3 konserin (!) eşit sesi karışıyordu çünkü… Bunun adı gürültü!”

‘BU SES KİRLİLİĞİNDE KONSER VEREMEM’

Alaçatı gibi tatil bölgelerinde yüksek sesli müziğin çevrede yaşayan insanların yaşamını olumsuz etkilediğini vurgulayan Say, “Uyuman, kitap okuman, hatta evde müzik dinlemen bile imkansız. Yazık günah insanlara. Bu hale mekanlar getirdi” dedi. Say, konunun müzik değil desibel olduğuna dikkati çekerek, görüşlerini “Ve kimseyi rahatsız etmeyen bir kulüp, yalıtımını yaptıysa dışarı ses kaçırmıyorsa, başımızın üstünde, isterse 24 saat müzik yapsın” şeklinde tamamladı. Say ayrıca belirttiği sebepler yüzünden bu yaz Datça ve Çeşme’de konser vermeyeceğini açıklayarak “Geçen sene benim de, konseri dinlemeye gelen herkesin de morali çok bozuldu. Benim konserlerim 21.00’da başlıyor ve 2 saat. Çok net, bu ses kirliliğinde konser verilemez” dedi. Sanatçının paylaşımına sosyal medyada birçok kişi destek verdi. Birçok hayranı bazı mekanlarda insanlarda duyma hasarı oluşturacak şekilde yüksek ses olduğunu söylerken, Antalya gibi tatil bölgelerinde yaşayan birçok insan da yüksek sesli müzik nedeniyle evlerinde ses geçirmeyen kulaklık kullanmak zorunda kaldıklarını kaydetti. Birçok kişi de eğlence mekanlarındaki müziğin yüksek ses nedeniyle ‘müzik kirliliği’ne dönüşmesinden şikayet etti.

HÜKÜMET ‘TEKNİK ÖNERİ BEKLİYORUZ’ DEMİŞTİ

Türkiye’de gece 12.00’dan sonra müzik yasağı, Kovid tedbirleri kapsamında 2020’nin Mayıs ayında yayımlanan genelge uygulanmaya başlandı. Nisan 2022’de HES kodu ve açık alanda maske zorunluluğu gibi tedbirlerin kaldırılmasına rağmen süren müzik yasağına ilişkin ise bir açıklama yapılmadı. Sanat dünyasından yükselen şiddetli tepkilerin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında müzik yasağına ilişkin “Pandeminin sonu gibi gözüküyor. Sağlık, Kültür ve Turizm, İçişleri Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ortak çalışma yapıyoruz. Çalışmanın sonucunu kamuoyu ile paylaşacağız. Ses, desibel nasıl olacak? Teknik ekiplerimiz çalışıyor bize bir öneri getirecekler. Bu öneriyi değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı. Ancak konuya ilişkin bir adım henüz atılmadı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum