FLAŞ HABER

TUĞÇE TAYFUR / BABAMIN ŞARKILARI YAZAN: SERDAR AYDIN

TUĞÇE TAYFUR / BABAMIN ŞARKILARI YAZAN: SERDAR AYDIN
27 Kasım 2020 - 16:13

TUĞÇE TAYFUR / BABAMIN ŞARKILARI
YAZAN: SERDAR AYDIN


            Arabeskin 3 Ası ; Orhan Gencebay , Müslüm Gürses ve Ferdi Tayfur. 2010’lardan sonra bu isimler ve ürettikleri şarkılar artık belirli bir form değişikliğine uğrayarak , değişen dinleyici kitlesine yeniden sunulmuştur. Fakat bunların arasında en sönük kalan ismin Ferdi Tayfur olduğunu hemen belirtmeli. Söz gelimi Orhan Gencebay için birçok sanatçının bir araya gelerek yaptığı Bir Ömür albümü ile benzer konsepte Müslüm Gürses şarkıları üzerinden Baba Şarkılar albümü yapılırken , Ferdi Tayfur bu ‘furyanın’ hep dışında kalmıştır. Tayfur’un bilinçli olarak söz konusu furyadan uzak durduğuna dair bazı kısa açıklamaları var. Diğer yandan geçirdiği hastalıkların sebebi olarak artık müzikal çalışmalara gerektiği kadar zaman ve emek veremediği de gerçektir. Yine de Müslüm Gürses üzerine çekilen ve epey ciddi bir başarı sağlayan Müslüm filminin de tekrar bu isimleri gündeme taşıdığı daha doğrusu hiç gündemden inmediğinin ispatıdır. Buradan hareketle , Ferdi Tayfur’un bu ‘furyaya’ daha özel bir isim ile dahil olduğu söylenebilir. Tuğçe Tayfur , Ferdi Tayfur’un kızı olarak , ‘babasının kanatları altında’ müzik ile hep temas halinde olmuştur. Nitekim , Ferdi Tayfur , kendi şarkılarını topyekun olarak birçok farklı sanatçıya teslim etmektense kendi kızının müzikal hayatının başlangıcı olarak söz konusu şarkıları yeniden yorumlamasına destek olmuştur. Tuğçe Tayfur her ne kadar 2015 yılında Taner Şakaf ile birlikte çıkardığı Kalp Dayanmaz isimli Single ile ‘müzik piyasasına’ girmiş olsa da , asıl ses getiren çalışması Babamın Şarkıları albümüdür.

 Toplamda 13 şarkının yer aldığı albüm ; Seyhan Müzik etiketiyle 2016 yılında yayınlanmıştır. Bu 13 şarkının biri hariç (Emmoğlu) , her bir şarkı hem söz hem de müzikal olarak Ferdi Tayfur’a ait olup, yıllar içerisinde çıkardığı albümlerde bu eserleri kendi sesinden dinleyicisine sunmuştur. Tuğçe Tayfur, bu eserleri seçerken , belirli bir döneme çokça yüklenmeden , Ferdi Tayfur’un hemen her döneminden bazı eserleri seçmiştir. Şöyle ki, Ferdi Tayfur’un 70’li yıllardan başlayarak; 80’li ve 90’lı yıllarında sonuna kadar çıkardığı albümlerden, karma ve özel şarkılar seçilerek oluşturulmuş; Babamın Şarkıları. Kanaatimce, bu geniş yelpaze albümü oldukça renklendirmiş. Yani bir anlamda Ferdi Tayfur’un değişik dönemlerden , değişik düzenlemelerle sunulan şarkıları ; Tuğçe Tayfur’un sesinde nostaljik bir yolculuğa dönüşmüş. Diğer yandan albümde yer alan her bir eserin de gerek ilk çıktığı yıllarda gerek sonraki dönemlerde , Ferdi Tayfur’un büyük hitlerinden olduğu söylenebilir. Yani Tuğçe Tayfur, şarkıların seçimini yaparken çok fazla risk almamış ve zamanında büyük yankı uyandırmış , klasikleşmiş olan ‘babasının şarkılarını’ seçmiş. Bu eserler; Emmoğlu (1) , İçim Yanar (2) , Sevdalılar Beni Anlar (3) , Dönebilsem (4) , Ağla Yüreğim (5) , Ben de özledim (6) , Allah’ım Sen Bilirsin (7) , Sevda Yelleri (8), Derbeder (9), Çiçekler Açsın (10), Merak Etme Sen (11), Huzurum Kalmadı (12) ve Fadime’nin Düğünü (13) şarkılarıdır.

            Albümün geneli için şu çok rahatlıkla söylenebilir ; müzikal düzenlemeler oldukça başarılıdır. Gayet yerinde / dozunda yapılan düzenlemeler , ne gereksiz çığırtkanlığa ne de özensiz vurdumduymazlığa mahal vermeden , her bir şarkı kendi içinde gayet başarılıdır. Özellikle İspanyol Gitar nüanslarının belirgin olduğu şarkılar albümün göz bebekleridir. Açıkçası Ferdi Tayfur şarkılara gitarın çok yakıştığını belirtmeli. Tuğçe Tayfur’da bunun bilincinde olarak , şarkıların özüne gitarı yerleştirmiş. Fakat vokal olarak Tuğçe Tayfur’un sesinin gayet hoş , naif olduğunu ama bazı noktalarda babasını taklit etmeye çalışması epey ‘yoz’ olmuş denilebilir. Halbuki , bütün şarkıları (herhangi bir şarkının bütününü de aynı zamanda) kendi sesinin özgünlüğünde yorumlamış olsaydı albüm bambaşka bir seviyeye çıkabilirdi. Yine de bu haliyle bile çokça cover albümünün üzerinde olduğu açıktır. Öte yandan , Tuğçe Tayfur’un , babasını taklit ederek söylemesini bir anlamda , babasının o kendine has ses rengini devam ettirme çabasında olduğunu da aklımıza getirmiyor değil. Şayet bunu bilinçli olarak yapmışsa bir nebze anlaşılabilir fakat salt ticari olarak böyle bir sunumun içerisine girmişse bunun çok iyi bir tercih olduğunu söylemek güç. Yine de , Tuğçe Tayfur , bu ses rengiyle bile bazı şarkılarda oldukça başarılıdır. Söz gelimi Allahım Sen Bilirsin, Emmoğlu, Dönebilsem ve Merak Etme Sen şarkılarındaki vokali ve müzikaliteyi (gitarların sunumuyla birlikte düşünerek) albümün önüne çıkarmalı diyerek tekrardan esen bu Ferdi Tayfur rüzgarında savrulmak bile kendine başına yeter…        

1-(Söz : Şemsi Belli) Prangalar Albümü , 1992 , Ferdifon , CD-003

2-Mor Güller / Fadime’nin Düğünü Albümü , 1994 , Ferdifon , 005

3-Bırak Şu Gurbeti / Sevdalılar Beni Anlar 45’liği , 1974 , Elenor Plak , E-1038

4-Of Dağlar Albümü , 1997 , Ferdifon , 016

5-Dünya Albümü , 1995 , Ferdifon , 013

6-Ben de Özledim Albümü , 1982 , Uzelli (Odebs)

7-Allahım Sen Bilirsin Albümü , 1989 , Ferdifon , 114

8-Ben de Özledim Albümü , 1982 , Uzelli (Odebs)

9-Vazgeç Felek / Derbeder 45’liği , 1976 , Elenor Plak , 1057

10-Akşam Güneşi / Çiçekler Açsın 45’liği , 1974 , Elenor Plak , 1057

11-Merak Etme Sen / Söz Veriyorum 45’liği , 1977 , Elenor Plak , E-1073

12-Ferdi 77 Albümü , 1977 , Elenor Plak , 1055

13-Mor Güller / Fadime’nin Düğünü Albümü , 1994 , Ferdifon , 005

Bilgipedia Türkiye'nin En Doğru, En Kapsamlı Bilgi Deposu

www.bilgipedia.org


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum