TİYATRO

TİYATRO
20 Eylül 2021 - 21:20

TİYATRO

Tiyatro, belirli bir yerde, genellikle bir sahnede, canlı bir izleyici önünde gerçek ya da hayal edilen bir olayın deneyimini sunmak için canlı sanatçıları, tipik olarak aktörleri ya da aktrisleri kullanan ortak bir sanat sergileme biçimidir .

Sanatçılar, bu deneyimi seyirciye jest , konuşma, şarkı, müzik ve dans kombinasyonları aracılığıyla iletebilir. Boyalı manzara ve ışıklandırma gibi stacecraft gibi sanat unsurları , deneyimin fizikselliğini, varlığını ve dolaysızlığını arttırmak için kullanılır.

Kelime etimolojik olarak, Antik Yunanca “θέατρον – théatron, (görülme yeri)”, “θεάμαια – theáomai (izlemek)” şeklinde türetilmiştir.

Modern Batı tiyatrosu, büyük ölçüde, teknik terminoloji, türlere göre sınıflandırma ve temalarının, stok karakterlerinin ve alan elemanlarını,  antik Yunan tiyatrosundan almıştır.

Tiyatro sanatçısı Patrice Pavis , tiyatro sanatını , tiyatro dilini , sahne yazımını ve tiyatronun özgüllüğünü , tiyatroyu diğer sahne sanatlarından , edebiyattan ve genel olarak sanattan ayıran eş anlamlı ifadeler olarak tanımlar .

Modern tiyatro, oyunun yanında müzikal tiyatro gösterileri olarakta sahnelenebilir.

Müzikal tiyatronun gelişimiş formu olan Bale ve operanın sanat formları da tiyatrodur ve oyunculuk, kostüm ve sahneleme gibi birçok materyal tiyatroda ki gibi kullanılır. 

https://www.bilgipedia.com.tr/tiyatro/


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları