Tarihi Şuşa Beyannamesi'nin 1. yılı kutlanıyor

Tarihi Şuşa Beyannamesi’nin 1. yılı: Türkiye ve Azerbaycan müttefikliğini tüm dünyaya ilan etti

Tarihi Şuşa Beyannamesi'nin 1. yılı kutlanıyor
16 Haziran 2022 - 21:49

1 yıl önce Şuşa’da atılan bu imzayla Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri zirve yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şuşa Beyannamesi’yle iki ülkenin müttefikliğini tüm dünyaya ilan etti.

İmza töreni, Azerbaycan’ın Milli Kurtuluş gününde yani 15 Haziran’da yapıldı.

Karabağ için çok önemli olan Kars Antlaşması’nın 100. yıl dönümüne denk getirildi. Bu tesadüf değildi.

100 yıl önce olaylar Rusya desteğiyle Ermenistan’ın çıkarlarına uygun gelişmişti ama 100 yıl sonra Azerbaycan, Güney Kafkasya’da yeni bir gerçeklik yarattı.

Karabağ’da işgale dayalı statükoya demir yumruk indirip şanlı zaferiyle tarihi adaleti sağladı.

Şuşa Beyannamesi, iki ülkenin ortak çıkarlarını koruma imkanlarını birleştiriyor. Stratejik konularda koordinasyon amaçlıyor. Ankara ve Bakü’nün önderlik ettiği yeni bir bölgesel jeopolitik iş birliğinin miladını oluşturuyor. Beyannameye göre Türkiye ve Azerbaycan saldırı veya tehdit halinde, Birleşmiş Milletler ilkelerine uygun şekilde birbirine yardım edecek.

Bu madde, Ermenistan’da intikam peşinde koşan güçlerle, diğer ülkeler için çok güçlü bir mesaj.

Şuşa Beyannamesi sadece askeri alanda değil savunma üretimi ve ekonomide de iş birliği öngörüyor. İki ülke savunma sanayiinde ortak araştırma ve üretim gerçekleştiriyor.

Belgede Zengezur Koridoru’nun önemli bir yeri var. Türkiye ile Azerbaycan’ı karayoluyla birleştirecek Zengezur Koridoru’nun açılacağını bir kez daha teyit ediyor.

Haber Global

www.yenicag.info

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum