ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLUDUR, KUTSALDIR. - Prof. Dr. Nurullah Çetin

ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLUDUR, KUTSALDIR. - Prof. Dr. Nurullah Çetin
24 Kasım 2020 - 16:19

ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLUDUR, KUTSALDIR.
Nurullah Çetin


Öğretmenlik bir meslek değildir, angarya bir iş değildir, zorla yaptırılan ve bir an önce bitse de gitsek denilecek bir iş değildir. Öğretmenlik para kazanma, şan, şöhret, kariyer aracı değildir. Öğretmenlik oyalanma, vakit geçirme, eğlenme aracı değildir.

Öğretmenlik bir hayat tarzıdır, kutlu bir ülküdür, varoluşumuzu gerçekleştirme alanıdır. Öğretmenlik aşktır, şevkle yaşanan bir hayattır, fedakârlıktır, ruhlu bir gayrettir, tatlı bir cehddir, ümit vaad eden bir azimdir. Öğretmenlik her sabah yeniden tazelenen bir heyecandır. Her derse giriş bir yeniden doğuş anıdır. Her ders gönülleri hakikata, aklı bilgiye, kalbi duyguya açan bir fetihtir.

Öğretmenlik, öğretirken öğrenme sarmalıdır. Öğretmenlik, her dem yenilenme, gelişme, tekamül, sürekli öğrenerek öğretme sürecidir.
Öğretmen yorulmaz, çünkü yaptığı iş nefes alıp verme, yeme içme, dinlenme, eğlenme, uyuma gibi insani eylemlerinden biridir.

Öğretmen için muhatap kitlesi müşteri değil öğrencidir. Öğretmen için öğrenci hayata hazırlanacak, kabiliyetleri keşfedilecek, doğru ve zengin bilgilerle zenginleştirilecek, Müslümanlık ve Türklük değerleriyle donatılarak kendi içinde uyumlu, ahenkli, dayanışmacı şuurlu bir millet, Türk milleti olarak inşa edilecek çocuklarımızdır.
Öğretmenin ücreti, Allah’ın rızası, Türk çocuklarının hayır duası, bütün Türk milletinin takdiri ve en önemlisi vicdan tatminidir.

Öğretmen hem öğreten hem eğitendir. Öğretmen, sadece alanıyla ilgili teknik bilgileri öğreten değil; aynı zamanda ahlakıyla, dürüstlüğüyle, yaşantısıyla, oturması kalkmasıyla, konuşması, duruşuyla, tam bir Müslüman-Türk kimliğiyle örnek alınacak bir rol modeldir. Öğretmen, sahasıyla ilgili bütün bilgileri hazmetmiş, yeni gelişmeleri takip eden, okuyan, araştıran bilgin kimliğinin yanında Türk-İslam değerlerini iyice kuşanmış, millî ve manevi değerlerimizi hem anlatarak hem yaşayarak öğretip gösteren bir öncüdür.

Öğretmen bilgi, ahlak, iman, İslam ve milliyet değerleriyle içinde yaşadığı toplum tarafından da saygı duyulan, örnek alınan, bilgisine, fikrine başvurulan, Türk milletine yol ve yön gösteren bir kılavuz şahsiyet, peşinden güvenle gidilecek bir yolbaşçıdır.

Öğretmen, son peygamberin, vahiy çerçevesinde akleden filozofların, doğru bilgi üreten ilim adamlarının, Türk-İslam medeniyetimizin sözcüsü olan bilgelerimizin, millî kahramanlarımızın özelliklerini, mesajlarını, değerlerini, duruşlarını, bilgi ve bilgeliklerini çocuklarımıza bilgisiyle ve yaşayışıyla aktaran ve aktarma sorumluluğu taşıyan dinamik bir varisidir.

Hem dinimizin ilk muallimi Muhammed Mustafa, hem milliyetimizin baş öğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’ün değerlerini, miraslarını yeni nesillerimize aktarma şuuruna sahip bütün Türk öğretmenlerinin gününü kutluyorum, gününüz bugün değil her gündür.

Bu haber 974 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum