Erdoğan Aslıyüce Vefat Etti!

Kıymetli gönül ve aksiyon insanı Erdoğan Aslıyüce ağabeyin vefatını derin bir üzüntü ile öğrendik. Kendine Allah'tan rahmet dilerim. Ailesi ve sevenlerinin başı sağolsun. Tarihistan Yönetim Kurulu

Erdoğan Aslıyüce Vefat Etti!
09 Haziran 2024 - 10:16 - Güncelleme: 09 Haziran 2024 - 10:40
Araştırmacı-yazar. 1946, Büyükyağı kasabası / Kırıkkale doğumlu.
Erdoğan Aslıyüce: 'Ahmet Yesevi Türk dünyasının manevi lideridir' İhlas Haber Ajansı
İlk ve ortaöğrenimini Kırıkkale’de, lise öğrenimini Konya’da tamamladı. Meslek hayatına Kırıkkale Makine Kimya Endüstrisi Silah ve Tüfek Fabrikalarında başladı (18 Haziran 1970). Aynı yıllarda sendikacılık faaliyetlerine adım attı. Türk Metal-İş Sendikası’nın Kırıkkale, Bursa, Seydişehir, Konya ve daha sonra İstanbul Şubesi’ni (9 Ağustos 1982) kurmakla görevlendirildi. Bu sendikanın 1983-96 arası İstanbul Şube Başkanı (24 nisan 1983) olarak görev yapıp emekliye ayrıldı.
Dokuz arkadaşıyla Dur Yolcu (1972), Konya’da gönül dostlarıyla Konevi (1980) dergilerini, kooperatif yayın organı olarak 54 sayı İstanbul Metal İşçileri (1987) dergisini ve  beş cilt Bir dergisin (1994) çıkardı. Genç İşçiler Kurultayı sonrasında konuşmalarını kitap hâline getirdi.
Hoca Ahmed Yesevî Vakfı­nın kurucu üyeliğinde (1993) bulunan Aslıyüce, Türkiye-Türk Dünyası arasında kültür köprüsünün kurulması için Sevgi Dergisi Yesevî (1994) ile Türk Dünyası İncelemeleri Dergisi’ni yayınladı.
Üyesi olduğu Yesevi Yayıncılık aracılığı ile birçok yayının hazırlığını üstlendi, birçok dernek, vakıf ve kooperatifte üyelik veya yöne­tim kurulu üyeliği görevlerine devam etti.

ESERLERİ

- Her yönüyle Kırıkkale 
- Metal İşçilerinin Mücadele Tarihi 
- Genç İşçiler
- En büyük grev 
- Adım Adım Türk Yurtları
- Turan’dan Kırım’a 
- Dört Kıta Sekiz Ülke
- Hücreden cümleye 
- Türkistan’dan Anadolu’ya Alpler 
- Değişen Komşumuz Suriye 
- Türkiye’nin yüreği Kastamonu 
- Türk’e gözaltı 
- Garip Türk’ün feryadı 
- Türk’ün çile çemberi 
- İstanbul’dan Adıyaman’a 
- İstanbul’dan Trabzon’a 
- Türkistan iki dünya eşiği


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları