KANADA SENATOSU DAĞLIK KARABAĞ'IN DEVLET OLARAK TANINMASINI İÇEREN ÖNERGEYİ REDDETTİ

KANADA SENATOSU DAĞLIK KARABAĞ'IN DEVLET OLARAK TANINMASINI İÇEREN ÖNERGEYİ REDDETTİ
09 Aralık 2020 - 15:27

Kanada Senatosu, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin bağımsız devlet olarak tanınması konusundaki önergeyi reddetti. Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada, önergeye 53 senatör “hayır” oyu verdi.

Kanada Senatosunun dün gece saatlerindeki oturumunda Dağlık Karabağ’ın bağımsız devlet olarak tanınmasını içeren bir önerge sunan Muhafazakar Partinin Yunan asıllı Quebec eyaleti Senatörü Leo Housakos’un Dağlık Karabağ teklifi, Senatonun çoğunluğu tarafından kabul görmedi. Housakos, önergesinde, Kanada hükümetince Dağlık Karabağ’a yönelik sözde Azerbaycan ve Türkiye saldırganlığının kınanması, Türkiye’ye askeri malzeme ihracının daimi olarak yasaklanması ve Dağlık Karabağ’ın bağımsız devlet olarak tanınmasını istedi.

SENATO’NUN BÜYÜK BİR KISMI REDDETTİ

Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada, önergeye 53 senatör “hayır” oyu verirken, lehte oyların sayısı 16’da kaldı. Oylamada 5 senatör ise “çekimser” oy kullandı.

FRANSA KABUL ETMİŞTİ

Fransa Ulusal Meclisi de geçen hafta skandal bir karar alarak, uluslararası hukuka göre, Azerbaycan toprağı olan ve bir kısmı halen Ermenistan işgalinde kalan “Dağlık Karabağ’ın acilen devlet olarak tanınmasını” öngören tasarıyı kabul etmişti.

Kırım Haber Ajansı - QHA
https://qha.com.tr

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum