Türkiye Günlüğü Dergisi Kurucusu Dr. Mustafa Çalık Hayatını Kaybetti

Yazar Dr. Mustafa Çalık, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Türk dünyasının yiğit evladı Dr. Mustafa Çalık vefat etmiştir. Tarih Stratejik Araştırmalar Merkezi (TARSAM) olarak kendilerine Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dileriz.

Türkiye Günlüğü Dergisi Kurucusu Dr. Mustafa Çalık Hayatını Kaybetti
06 Aralık 2023 - 18:07
Bir süredir tedavi gören yazar Dr. Mustafa Çalık, hastanede hayata veda etti.
 

SİYASİ HAYATI

Mustafa Çalık, devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Anavatan Partisi Genel Başkanı Turgut Özal'a danışmanlık yapmıştı. Çalık, ayrıca Büyük Birlik Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu döneminde de genel başkan yardımcılığı yapmıştır.

MUSTAFA ÇALIK KİMDİR?

Beş çocuklu bir ailenin ikincisi olan Mustafa Çalık, 1956 yılında Gümüşhane’nin Çalık köyünde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde başladığı doktora eğitimini dört ay sonra bırakmak zorunda kaldı. 1980 senesinde de Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) çalışmaya başladı. 1984'de de uzman oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından da bir grup arkadaşıyla birlikte Yeni Sözcü dergisini kurdu. Ayrıca 1983'de Yeni Hamle dergisinin çıkartılmasında da büyük rol oynadı.

1983-1984 yılları arasında da Ankara ile Hacettepe Üniversiteleri'nde Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi alanında dersler verdi. 1985-1987'de de Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Denver Üniversitesi’nde milletlerarası politika alanında master yaptı. 1986'da da DPT'den istifa ederek Türkiye Günlüğü dergisini yayımlamaya başladı. Öte yandan Yeni Ufuk, Kurultay, Ayyıldız ve Bugün gazetelerinde de yazılar yazdı. Cedit Neşriyat’ın editörlüğünü de yapan Çalık, doğduğu köyde hayvancılıkla uğraşmaktadır.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum