KAZAKİSTAN, KORONAVİRÜS SALGINI VE ENERJİ FİYATLARINDAN AĞIR ETKİLENEN EKONOMİSİNİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR

KAZAKİSTAN, KORONAVİRÜS SALGINI VE ENERJİ FİYATLARINDAN AĞIR ETKİLENEN EKONOMİSİNİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR
09 Nisan 2020 - 18:46

Kazakistan, yeni tip koronavirüs salgınının ekonomiye yansımalarını; destek maaşları, kredi imtiyazları ve vergi muafiyeti gibi kolaylıklarla gidermeye çalışıyor.

Ülkede salgının yayılmasıyla alınan olağanüstü hal, karantina önlemleri halkın ve işletmelerin yoğunlaştığı büyük şehirlerde hizmet sektörü ve işletmelerin faaliyetlerinin 13 Nisan’a kadar askıya alınmasına sebep oldu. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyetlerinin durdurulmasıyla yüz binlerce kişi işsiz kaldı, üretim azaldı.

KORONAVİRÜS VE PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ ÜST ÜSTE GELDİ

Salgın ve petrol fiyatlarındaki düşüş Kazakistan’ın makroekonomik göstergelerine ilişkin tahminleri de düşürmesine neden oldu. Petrol üretim tahmini 4 milyon ton azaltılarak 86 milyon ton olurken, ihracatın 16,3 milyar dolar azalarak 35,1 milyar dolar, ithalatın 7,5 milyar dolar gerileyerek 26,6 milyar dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasında (GSYH) yüzde 0,9 azalış öngörülürken, nominal GSYH’nın ilk tahminden 4,8 trilyon tenge gerileyerek 69,7 trilyon tenge olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Kazak devleti, açıkladığı 10 milyar dolarlık krize karşı önlem paketiyle koronavirüs salgını ve petrol fiyatlarındaki düşüşün ulusal ekonomiye olumsuz etkisini azaltmayı hedefliyor. Önlemler kapsamında, OHAL’den zarar gören küçük ve orta ölçekli işletmeler için anapara borç ödemelerinin durdurulması, 3 ay süreyle tüm vergilerden muaf sayılmaları gibi kolaylıkların sağlanması bekleniyor.

NAZARBAYEV: 2008 KRİZİNDEN DAHA AĞIR OLACAK

Alınan tedbirler, halkın kredi ödemelerinin süresinin ertelenmesi, gelir kaybına uğrayan 3 milyon vatandaşa 100 dolar tutarında aylık ödeme yapılmasını öngörüyor. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, OHAL’in ekonomik ve sosyal maliyetlerine yol açtığını söylemiş, emeklilik maaşlarının yüzde 10 artırılması talimatı vermişti.

Diğer yandan Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Başbakanı Askar Mamin ile görüşmesinde, ilk çeyrekte ekonomik göstergelerin iyi olduğunu, ancak karantina sonuçlarının bu göstergeleri henüz tam olarak etkilemediğini söyledi. Küçük ve ortak ölçekli işletmelere destek, halka gıda ürünlerinin sağlanmasının önemli konular olmaya devam ettiğine işaret eden Nazarbayev, “Kriz sonrası ne yapacağımızı şimdiden düşünmeliyiz. Ekonomi azalacak ve muhtemelen bunun sonuçları 2008 krizinden daha da ağır olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

Bu haber 396 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum