İran'daki vizyon sansürünü Türk filmi kırıyor

İran'daki vizyon sansürünü Türk filmi kırıyor
30 Ağustos 2022 - 16:49

79 Devrimi’nden beri sinemada yabancı film göstermeyen İran’da bir ilk yaşanacak. Yönetmen Faysal Soysal’ın 20 ödülle Türk sinemasına damga vuran, Türkiye’nin Oscar aday adayları arasındaki ‘Ceviz Ağacı’, 43 yıl sonra İran salonlarında gösterilecek ilk yabancı film olacak. Kadına yönelik şiddet konusuna dikkati çeken film, 2 Eylül’de yönetmen ve oyuncuların da katılacağı galanın ardından İran seyircisiyle buluşacak.

SALİHA SULTAN

Yönetmen Faysal Soysal’ın ‘Ceviz Ağacı’ filmi İran’da bir ilke imza atacak. 1979’daki İslam Devrimi’nden sonra hiçbir yabancı yapımın sinema salonlarında gösterilmediği ülkede, 43 yıl sonra vizyona giren ilk yapım ‘Ceviz Ağacı’ filmi olacak. Türkiye-İran ortak yapımı film, 2 Eylül’de yönetmen Soysal’ın ve filmin başrol oyuncularının katılımıyla Tahran’da yapacağı galanın ardından, 16 salonda izleyiciyle buluşacak. İranlı seyirci yıllar sonra ilk kez, Türk yapımı ve Türkçe çekilmiş bir filmi beyazperdede izleyecek. Yabancı filmlerin sadece festivallerde gösterilebildiği İran’da 79 Devrimi’nden beri salonlarda yalnız yerli filmlerin gösterimine izin veriliyordu. Nüfusun büyük kısmını Azerbaycan Türklerinin oluşturduğu bilinen ülkede, filmin hem İranlı hem Azerbaycan Türkü seyircilerden büyük ilgi görmesi bekleniyor. Yurt içinden ve dışından aldığı 20 ödülle adından söz ettiren ‘Ceviz Ağacı’ İran’daki Farsça alt yazı ile yayınlanacak. Soysal’ın ikinci uzun metrajı ‘Ceviz Ağacı’, Türkiye’den Kültür Bakanlığı ve TRT’den yapım desteği almasının yanı sıra, İran’ın en büyük sinema kurumu olan Farabi’nin desteklediği ilk Türkiye-İran ortak yapımı olma özelliğini de taşıyor. Ataerkil bir kasabada yaşayan edebiyat öğretmeni Hayati’nin yaşam hikayesi üzerinden darbe sonrası travmalara ve kadın cinayetlerine ışık tutan filmin başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil, Murat Mahmut Yazıcıoğlu ve Rıza Akın yer alıyor. Film, en son Amerika’da 14. Hamilton Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, İtalya Roma’da yönetmen Fellini’ye adanan Half Film Festivali’nden ‘En İyi İnsan Hakları’, Almanya’da ‘Münih Kenti Sinema Ödülleri’nde ‘En İyi Film’ ödüllerini alarak yaza damgasını vurdu. Film, İran’da vizyona girmeden önce bu hafta 11. Tetova Film Festivali’nde de Balkan izleyicisiyle buluşacak.

24.jpg

TÜRKİYE’NİN OSCAR ADAY ADAYLARI ARASINDA

İlk uzun metrajı ‘Üç Yol’ ile dikkatleri üzerine çeken yönetmen Faysal Soysal’ın 2020 yapımı filmi ‘Ceviz Ağacı’nın aldığı 20 ödül arasında Almanya’da Bremen Festivalinde ilk kez verilen ‘En İyi Edebiyat Filmi’, Nepal’de ‘Don Kişot En İyi Film’ gibi dikkat çeken ödüller bulunuyor. Festival maratonunda 10 kez ‘En İyi Film’ ödülüne layık görülen, başrol oyuncusu Serdar Orçin’e yurt içinde ve dışında üç kez ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandıran film, ayrıca Türkiye’nin bu yılki Oscar adaylığı yarışına başvuran yapımlar arasında.


KAYNAK: KARAR GAZETESİ
https://www.karar.com/kultur-sanat-haberleri


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum