Batı Trakya Türklerine Çağrı

“Batı Trakya Türk Toplumunu 9 Eylül Cuma Günü İskeçe’de Camilerde Yapılacak Müftü Seçimine Katılmaya Çağırıyoruz”

Batı Trakya Türklerine Çağrı
07 Eylül 2022 - 09:39 - Güncelleme: 07 Eylül 2022 - 16:07

ABTTF olarak Batı Trakya Türk toplumunu kendi müftülerini seçme hakkına sahip çıkarak 9 Eylül Cuma günü İskeçe’de camilerde yapılacak müftü seçimine katılmaya çağırıyoruz.

Batı Trakya Türk toplumu, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin vefatının ardından 9 Eylül 2022 tarihinde İskeçe’de yeni müftüsünü seçecek.

İskeçe ilindeki camilerde cuma namazı sırasında yeni müftünün belirlenmesi için yapılacak seçimlerde adaylar İskeçe Müftülüğü Eğitim Şube Müdürü Mustafa Trampa ve İskeçe Müftülüğü Personel Müdürü Mustafa Kamu yarışacak.

Batı Trakya Türk toplumunun dini özerkliği 1913 Atina Antlaşması ile belirlenmiş ve 1923 Lozan Antlaşması ile garanti altına alınmıştır. Ancak ülkemiz Yunanistan, Türk toplumunun antlaşmalarla teminat altına alınan kendi dini liderleri olan müftülerini seçme hakkını 1990 yılında beri ihlal etmektedir.

Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin temsilcisi Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak Batı Trakya Türk toplumunu kendi müftülerini seçme hakkına sahip çıkarak 9 Eylül Cuma günü İskeçe’de camilerde yapılacak müftü seçimine katılmaya çağırıyoruz.”

Kaynak:
https://birlikgazetesi.org/bati-trakya-turk-toplumunu-9-eylul-cuma-gunu-iskecede-camilerde-yapilacak-muftu-secimine-katilmaya-cagiriyoruz/

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum