Çerkes soykırımı

Çerkes soykırımı
22 Mayıs 2024 - 10:33

Yazan: Elvin ABDURAHMANLI

Çerkes Soykırımı olarak bilinen Tsitsekun (Batı Çerkesçesi: ЦӀыцӀэкӀун) Çarlık Rusyası devlet tarafından Çerkes halkına yönelik sistematik şekilde gerçekleştirilen sistematik toplu soykırım 1864 yılında başlayıp 1870 yılına gelindiğinde ise sürgünlerle tarihe geçmiştir. Bu soykırım ve sürgün katliamında Çarlık Rusyası bölgesinde asırlardır ikamet eden etnik Çerkes halkının %80-97'si, zarar görmüştür. Bu soykırım sonucu ise 1,5 milyon Çerkesin hayatını kaybetmiştir .Grigori Zass ve diğer Çarlık Rusyasının generalleri Çerkes sivillerin toplu soykırım ve katliamını yaparak daha sonraları savunmuşturlar. İlaveten de Çerkes halkının,soykırım esnasında bilimsel deneylerde kullanılmalarını izin vermişlerdir. Diğer taraftan Rus askerleri Çerkes kadınlara tecavüz etmesine izin verilmiştir.

Diğer taraftan ise deney olarak kullanılan Çerkes kadınları ve çocukları Rus askerli tarafından her türlü tacize uğramıştır. Burada belirtilmesi gereken önemli husus ise Çerkes hamile kadınların karınlarını delinmek suretiyle çeşitli yöntemlerle işkence kullandığı resmi kaynaklarla bilinmektedir.

Çerkes halkı bölgeden sürgün edilmek suretiyle 1 milyon 500 bin insan ise toplu halde öldürüldü.

Rus askerleri tarafından Çerkes halkına Hristiyanlığı kabul etmeye zorlanmışlardır. Bölgede asırlardır yaşayan bölgenin tebaası olan Çerkes halkının yerleşim yerleri yakılarak, sistematik olarak halk aç ve susuz bırakıldı ve %97-lik nüfusu katledildi. Bu etnik temizlemede tamamen yok edilmesi düşünülen halk genel olarak Çerkesler olsa da, Kafkasya bölgesinde diğer Müslüman halklarınada aynı sürgün ve soykırımlar devam etmiştir. Nitekim 1900-1920 yılları arasında Çarlık Rus desteğiyle Ermeniler Azerbaycanın tüm bölgelerinde soykırımlar gerçekleştirmişlerdir. Çerkes soykırımını günümüzde Gürcistan 2023 tarihinde tanıyan ilk ve tek ülkedir.

ABD'nin Wayne şehri ve Doğu Türkistan Sürgün Hükûmeti de resmî olarak Çerkes soykırımını tanımıştır. Ukrayna devlet meclisinde ise tanımayla ilgili taslak şuan mecliste tartışılmaktadır. Günümüzde Rusya Federasyonu, Çerkes soykırımını reddetmekle birlikte sadece Çerkes halkının kendi isteğiyle bir göç olarak belirtmektedir. 

KİAMP-Karabakh is Azerbaijan Milli Platformu T.C Genel Koordinatörlüğü olarak 21 Mayıs 1864 yılında Çarlık Rusyasının Çerkes halkına yönelik yaptığı soykırım vahşeti ve zorla toplu sürgünü esnasında hayatını kaybeden 1.5 milyon Çerkes kardeşimizi saygıyla, hürmetle ve rahmetle anıyoruz. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum