18 Kasım Özbekistan Milli Bayrak Günü

Özbekistan’da her 18 Kasım günü, devlet bayrağının kabul edilmesinin yıl dönümü kaydediliyor. Öte yandan Özbekistan Cumhuriyeti, devlet bayrağının kabul edilmesinin 30 yıl dönümü kapsamında bir çok etkinlik gerçekleştirdi.

18 Kasım Özbekistan Milli Bayrak Günü
19 Kasım 2021 - 00:35

Özbekistan Cumhuriyeti’nin Devlet Bayrağının kabulünün 30. yıl dönümü ülkede coşkuyla karşılanıyor. Ülkede, 18 Kasım tarihi 1991’den bu yana Özbekistan Milli Bayrak Günü olarak kutlanıyor. Bu çerçevede, resmi törenler düzenleniyor.

ÖZBEKİSTAN BAYRAĞI’NIN ANLAMI VE KABULÜ

Özbekistan Cumhuriyeti’nin devlet bayrağı şeklini, eskiden Özbekistan bölgesinde hükmeden devletlerin geleneklerinden alıyor. Mevcut Özbek halkının kültürel gele­neklerini de yansıtan Özbekistan bayrağının kabul ediliş tarihi 18 Kasım 1991 yılı.

Bayrakta birinci sırada bulunan mavi renk hayatın temel kaynaklarından biri olan göğün ve suyun sembolü. Arma bilgisi dilinde mavi renk iyilik, temizlik, namus­luluk, doğruluk, şan ve sadakati ifade ediyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, Timur Emirliği’nin bayrağı da mavi renkteydi.
Özbekistan bayrağında ikinci sırada yer alan beyaz renk güneş ışığının çağırışımı veriyor. Ayrıca, ahlaki temizliği sembolize edi­yor.

Üçüncü sırada yer alan yeşil renk, tabiatın yenilenmesinin simge­si. Bir çok milletlerde gençlik, umut ve şenliği sembolize etmiş­tir. Bayraktaki renkler arasındaki kırmızı çizgiler yeryüzünde yaşa­yan her türlü canlının damarlarında akan tükenmez hayat enerjisi kan’m sembolüdür. Ayrıca kırmızı renk yaratıcılık rengi olarak da ifade edilir. Özbekistan bayrağının sol üst köşesinde hilal, Özbek halkının ta­rihinin, geleneklerle bağlı olduğunun ve aynı zamanda Özbekis­tan’ın yeni kazanmış olduğu bağımsızlığının ifadesi.

Yine bayraktaki yıldızlar her toplumda olduğu gibi ilahi bir an­lam içermektedir. Yıldızların on iki adet olmasının nedeni ise Öz­bek tarihiyle ilgili olmasının yanında eski güneş takvimindeki ayla­rı ifade eder. Genel olarak ifade edecek olursak, Özbekistan bayrağındaki renk armonisi, hilal, on iki yıldız, Özbek Halkı’nın asırlardır de­vam eden geleneklerini, kültürünü, barışa ve mutluluğa verdiği önemi belirtiyor. Özbekistan Cumhuriyeti’nin bayrağı Özbek halkının geçmişi, bu­günü ve geleceğinin göstergesi.

Kırım Haber Ajansı - QHA
Ömer Kaya
18 Kasım 2021, 10:57

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum