Bugun...


SAĞLIK BAKANI KOCA: AVRUPA ÜLKELERİ İÇİNDE TEDBİRLERİ EN ERKEN ALAN BİZİZ

SAĞLIK BAKANI KOCA: AVRUPA ÜLKELERİ İÇİNDE TEDBİRLERİ EN ERKEN ALAN BİZİZ
+ -

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde alınan tedbirlere ilişkin, “Avrupa ülkeleri içinde tedbirleri en erken alan biziz. İzolasyonda başarılı olursak erken tedbir avantajından tam olarak yararlanabiliriz.” dedi.

Bakan Koca, Twitter hesabından Türkiye ile Avrupa ülkelerinde koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin karşılaştırıldığı video paylaştı.

Koca, koronavirüse karşı alınan tedbirlerin Avrupa bazında gün gün gösterildiği belirtilen videoda, “Avrupa ülkeleri içinde tedbirleri en erken alan biziz. İzolasyonda başarılı olursak erken tedbir avantajından tam olarak yararlanabiliriz.” şeklinde ifadelere yer verdi.

“TÜRKİYE İLK BİRKAÇ GÜNDE HAREKETE GEÇTİ”

Videoda, “Avrupa ülkeleri yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını önlemeye yönelik kitlesel ölçekli tedbirleri, kendi ülkelerinde ilk vakaların ortaya çıkmasının ardından geçen 39-54 günde almaya başlarken Türkiye ilk birkaç günde harekete geçti.” dedi.

Buna göre, ilk vakalar Fransa’da 24 Ocak 2019’da, Almanya’da 28 Ocak 2019’da, İtalya, İspanya ve İngiltere’de 31 Ocak 2019’da, Türkiye’de 11 Mart 2020’de kayıtlara geçti.

OKULLARIN TATİL EDİLMESİ

Okullar ve üniversiteler, ilk vakaların ortaya çıkmasının ardından İtalya’da 39, İspanya’da 40, İngiltere’de 47, Almanya ve Fransa’da 49, Türkiye’de ise 1 gün sonra tatil edildi.

KAMUYA AÇIK TOPLU ALANLARIN SINIRLANDIRILMASI

İnsanların toplu bulunduğu mekanların sınırılandırılması, İtalya’da 41, İspanya’da 43, İngiltere’de 49, Almanya’da 48, Fransa’da 50 gün sonra kapatılırken uygulama Türkiye’de 4 gün sonra 15 Mart 2020’de hayata geçirildi.

Kamuya açık toplu etkinler ise İtalya’da 39, İspanya’da 41, İngiltere’de 42, Almanya’da 45, Fransa’da 48, Türkiye’de 1 gün sonra kısıtlandı.

SEYAHAT KISITLAMASI

Kapsamlı seyahat ve ulaşıma ise İtalya’da 39, İspanya’da 43, İngiltere’de 53, Almanya’da 39, Fransa’da 53, Türkiye’de ise ilk vakanın görülmesinden 2 gün sonra 13 Mart 2020’de kısıtlama getirildi.

Kaynak: kırım haber ajansı - qha

https://qha.com.tr/haberler/saglik-bakani-koca-avrupa-ulkeleri-icinde-tedbirleri-en-erken-alan-biziz/184066/


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI