Yunanistandan savaş çıkartacak karar

İyon Denizi'nde karasularının genişletilmesini öngören yasa tasarı Yunan parlamentosuna geldi. Tasarının tartışıldığı oturumda konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Girit Adası'nın doğusunda da karasularını genişletmeyi planladıklarını ve bu konuda herhangi bir komşu ülke ile müzakerede bulunmayacaklarını söyled

Yunanistandan savaş çıkartacak karar
20 Ocak 2021 - 10:11 - Güncelleme: 20 Ocak 2021 - 11:35
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasularının genişletilmesini öngören yasa tasarısının tartışıldığı parlamentoda yaptığı konuşmada, Başbakan Miçotakis'in aylar öncesinde Girit'te karasularının genişletilmesi konusunda görüş belirttiğini anımsatarak “Ve tabii ki Girit, Girit'in doğu tarafını da kapsıyor. Girit'in doğusunda da karasularımızı genişletmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“YUNANİSTAN'IN KARASULARI MESELESİ MÜZAKERE EDİLEMEZ”
Yunanistan ana muhalefindeki Radikal Sol Parti (SYRİZA) Sözcüsü Yorgos Katruggalos'un, Yunanistan ve Türkiye arasında yeniden başlatılması kararlaştırılan istikşafi görüşmelerde hangi meselelerin ele alınacağı ve ülkenin karasularının genişletilmesi konusunda Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’nın farklı görüşler dile getirdiği yönündeki eleştirilerini de yanıtlayan Dendias ”Başbakan'ın belirlediği politikanın dışında bir çizgi izlenmesi mümkün değil. Yunanistan'ın hiçbir başbakanı karasuları meselesini müzakere etmez çünkü egemenlik meselesidir ve müzakere konusu değildir” ifadelerini kullandı.

“SINIRDAŞ ÜLKELERLE MÜZAKERE ETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ”
Dendias konuşmasının sonunda ise Yunanistan'ın karasularını genişletmesi konusunda sınırdaş ülkeler ile müzakere etmek zorunda olmadığını iddia ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

Kaynak Yeniçağ: Yunanistan'ın bu kararı savaş çıkartır

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum