Yazar Mario Levi hayatını kaybetti.

Yazar Mario Levi İstanbul'da hayatını kaybetti. Büyük bir İstanbul aşığı olmasıyla tanınan Levi 66 yaşındaydı.

Yazar Mario Levi hayatını kaybetti.
31 Ocak 2024 - 09:37

"İstanbul Bir Masaldı", "En Güzel Aşk Hikayemiz", "Bir Şehre Gidememek", "Lunapark Kapandı" gibi kitapların usta yazarı Mario Levi hayatını kaybetti.

Edebiyat dünyasının acı kaybı... İstanbul aşığı yazar Mario Levi hayatını kaybetti

Vefat haberini Levi'nin de içerisinde yer aldığı Buart Sanat Atölyesi duyurdu:

“Canım hocamız, edebiyatımızın duygulu ve güçlü kalemi, eşsiz insan, bir tanemiz Mario Levi’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Edebiyata, bizlere kattıkları için minnettarız…Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz.”

Semih Gümüş, sosyal medya hesabı X’ten “Sevgili Mario Levi’yi kaybetmişiz. Çok ama çok üzücü. Edebiyatımızın çok değerli yazarı, kuşağımızın özel bir kişiliğiydi o. Duruşu, gülüşü ve bütün yazdıklarıyla hatırlayacağız” diye yazdı.

MARIO LEVi KİMDİR?
Mario Levi: Affetmek dediğin koca bir yalan

1957 yılında İstanbul'da doğan Yahudi asıllı yazar Saint Michel Fransız Lisesi'nden ve İstanbul Üniversitesi Fransız ve Filolojisi'nden mezun oldu. İlk öyküsünü 1975 yılında yazan Levi 1984 yılından itibaren Hokka dergisi, Şalom, Cumhuriyet Gazetesi, Cumhuriyet Dergi, Stüdyo İmge, Gösteri, Milliyet Sanat, Argos ve Oksijen gibi gazete ve dergilerde yazılar yazdı

Mario Levi, yazarlığın yanı sıra Fransızca öğretmenliği, ithalatçılık, gazetecilik, radyo programcılığı, reklam yazarlığı gibi işlerde de çalıştı. Levi aynı zamanda uzun yıllardır yazarlık atölyelerinde yazarlık ve yaratıcı yazarlık dersleri de vermişti.

“BENİM EN DERİN VATANIM TÜRKÇEDİR” DİYEN BİR İSTANBUL AŞIĞIYDI

“Benim en derin vatanım Türkçedir” sözüyle tanınan Mario Levi kendini bir “İstanbul aşığı” olarak tanımlıyordu. Kitaplarında da her zaman bu İstanbul tutkusuna yer vermişti. Levi’nin vefat haberini bünyesinde yer aldığı Buart Sanat Atölyesi, sosyal medya hesabından duyurdu.

Mario Levi’nin son kitabı " Bir Cümlelik Aşklar" Nisan 2016'da yayınlanmıştı.

1993'TE BAŞLADIĞI İSTANBUL KİTABINI 6 YILDA TAMAMLAMIŞTI

İstanbul’da yaşayan azınlıklara ve bu azınlıkların toplumla ilişkilerine değinen eserleriyle tanınan Mario Levi ilk romanı "En Güzel Aşk Hikayemiz"i 1992'de yazdı. 1993'te yazımına başladığı en sevilen eserlerinden "İstanbul Bir Masaldı" adlı kitabını ise 6 yılda bitirebildi ve 1999'da yayınladı.

Not: Haber ilk olarak Ocak 31, 2024 tarihinde https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/yazar-mario-levi-66-yasinda-hayatini-kaybetti-42398899 sitesinde yayınlanmıştır.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları