Sular Altında Kalan Tarih: Hasankeyf

Baraj ve Hidroelektrik Santrali Projesi nedeniyle sular altında kalan Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesinde gezi tekneleriyle turizm faaliyeti gerçekleştirilecek. Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, tarihi ilçenin turizm geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

Sular Altında Kalan Tarih: Hasankeyf
10 Ağustos 2020 - 10:13 - Güncelleme: 10 Ağustos 2020 - 12:40

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) en önemli tesislerinden olan, gövde bakımından dünyanın en uzun, güç bakımından ise Türkiye'nin 4'üncü büyük barajı Veysel Eroğlu (Ilısu) Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin kapsadığı Dicle Nehri'nin geçtiği Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta yatırımcılar, yeni istihdam kapılarıyla umutlanıyor.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto15-1.jpg

YENİDEN İNŞA EDİLDİ

Barajın yapımı sırasında 300 milyon TL harcama tutarıyla Hasankeyf ilçesi 3 kilometre mesafedeki yeni yerleşim yerine, tarihi Artuklu Hamamı, Sultan Süleyman Koç Camisi, İmam Abdullah Zaviyesi, Er-Rızık Camisi minaresi, Zeynel Abidin Türbesi, Eyyubi (Kızlar) Camisi ve kale giriş orta kapısı ise taşları tek tek sökülüp, Dicle Nehri Kıyısı'ndaki Kültürel Park'a taşındıktan sonra yeniden inşa edildi.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto15.jpg

Farklı iş kolları ile istihdamın önünü açan ve ülke ekonomisine yıllık 412 milyon dolar katkı sunacak.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto14.jpg

SALGININ BİTMESİ BEKLENİYOR

Batman'ın baraj suyu altında kalan 12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf ilçesindeki yatırımcılar, suyun yükselmesiyle birlikte eşsiz manzaraların ortaya çıktığı bölgeye gelenler için tur düzenlemek amacıyla tekneler satın aldı.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto13-2.jpg

Suya indirilen ancak montaj işlemleri süren teknelerle yapılacak ihale sonrası gezi turlarına başlanacak.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto12.jpg

Bölgeye gelecek turistler, gezi tekneleriyle tarihi eserler ve su altında kalan kalıntıları yakından görme fırsatı bulacak.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto11.jpg

Suyun seviyesine göre yükselip, alçalabilen yüzen limanların da inşa çalışmalarının sürdüğü bölgenin turizm, tarım ve hayvancılık alanlarında kalkınmasından ümitli olanlar, korona virüs salgınının bitmesini bekliyor.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto10.jpg

ZİYARETÇİ AKINI OLACAK

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, bölgenin turizm alanında gelişmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto9.jpg

Kusen, su ve kültür turizmiyle anılan bölgenin odakta olduğunu kaydederek, pandemi nedeniyle bu yıl çalışmaların ağır yürüdüğünü ancak gelecek yıl bölgeye ziyaretçi akını olacağını kaydetti. Başkan Kusen, şunları söyledi:

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto8.jpg

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

"Valiliğimizde turizmle ilgili toplantılar yaparak nasıl geliştiririz, diye çalışıyoruz. Burada hükümetin ve milletvekillerinin partimizin büyük destekleri var. Çok çeşitli projeler üretiliyor.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto7.jpg

Su turizmden tutun, kültür turizmine kadar yamaç paraşütüne kadar bu alternatifler tamamen masada. Ama tabi ki Hasankeyf kültür turizmiyle anılan bir alan.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto6.jpg

Bu özellikle havza bazında düşündüğünüz zaman GAP turizm alanında en odak noktalarından biridir. Kültür turizm geliştirilmesi için mevcut kalelerimiz var. Bu konularda çalışmalar devam ediyor.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto5.jpg

Bölgenin en büyük müzesi Hasankeyf'te kuruluyor. Kültürel alandaki 'Kültür Park' olarak tabir ettiğimiz eski yerleşimdeki eserlerin taşındığı alanda peyzaj çalışmasıyla birlikte çok güzel bir görüntü ortaya çıkacaktır göl kenarında.

“MÜTHİŞ BİR PEYZAJ VAR”

Zeynel Abidin Türbesi etrafı taşınan Roma dönemi eserleri Artuklu Hamamı ve İmam Abdullah Zaviyesi, Eyyübi dönemlerinin cami, külliye ve minareleriyle birlikte bir bütünlük arz edecek peyzaj çalışmasıyla başlı başına Hasankeyf'teki en önemli turizm potansiyeli.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto4.jpg

Tabi ki buna tekne turlarıyla çok iddialıyım ki özellikle Batman Kantar Köprüsü ile Hasankeyf arasında gezdim gördüm. Çok müthiş bir peyzaj var orada.

“TURİZM GELECEĞİ PARLAK”

Onu inşallah yapacağız, tekne turlarıyla boğaz manzarasından çok daha güzel bir manzarayla gelecek olan turistlerimiz bu alanda tekne turlarıyla seyahat edebilecekler.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto3-1.jpg

Yani Hasankeyf'in turizm geleceği parlak görünüyor.

su-altinda-kalan-12-bin-yillik-hasankeyf-teknelerle-gezilecek-7335-dhaphoto1.jpg

Bu sene biraz pandemi ve korona virüs biraz ağır yürüyor ama önümüzdeki sezon Hasankeyf inşallah ekonomik alanda da bize de bir gelir ve getiri sağlayacaktır."

Kaynak: 
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/12-bin-yillik-tarihi-sular-altinda-biraktilar-simdi-tekne-turizmine-aciyorlar-293846h.htm

 


Bu haber 362 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum