Mehmet BOZKUŞ: Mağlubiyeti zafere dönüştüren Trump

Mehmet BOZKUŞ: Mağlubiyeti zafere dönüştüren Trump
18 Ocak 2021 - 00:30 - Güncelleme: 18 Ocak 2021 - 00:36
ABD seçimleri dünya ülkelerine ABD’nin iç mekanizmalarının nasıl bir yapıda olduğunun açık göstergesi olarak, açığa çıkmasını sağlarken kazanan Biden kayıp eden Trump gibi gözükse de asıl kazananın ABD’de ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılmasından korkulan ezilen halkların kitlesel olarak bir araya gelmesi ile yeni akımların ortaya çıkmasıdır. ABD seçimleri; demokratlar ve cumhuriyetçiler arasında geçen seçim sonuçları ile konuşulurken, yapılan son seçimler, ABD’nin tarihsel açıdan elitlerin yönetiminde olan iki siyasi yapıdan kurtulma zamanının geldiğini göstermesiyle ortaya yeni bir siyasal yapılanma ve toplumsal halk hareketlerini ortaya çıkarmıştır.

ABD içindeki, bütün küresel sistem yapıları, mevcut yapıyı koruyabilmek için üçüncü siyasal yapının ortaya çıkmasını engelemek amacıyla güç birliğine giderlerken, gözden kaçırdıkları tek noktanın, teknolojik olarak kontrol altına almak istedikleri ,yapay zeka ile yönetmeyi planladıkları insanoğlunun, gerçek ve yaradanın verdiği akıl ile ortaya çıkıp tavır koyan insanoğlu olduğu gerçeğini görmelerini sağlamıştır. Dünyanın her noktasını, sahip olduğu teknoloji,savunma , ekonomik güç ve finansal sistemlerle kontrol altına almaya çalışan,yöneten ve yaptırım uygulayan ABD, kendi içindeki kaos ve krizlerle baş etmenin yolu olarak dünya güç merkezlerindeki çekişmeleri artırma çabalarına girecek, ve böylece kriz ve kaos ortamı içinde bulunan dünyanın kendi iç dinamiklerini dünya gündeminden uzaklaştırma ve zayıflatma stratejisi ile tekrar güç merkezi olmayı hedefleyecektir.

ABD üçüncü yol olarak; ortaya çıkan ve toplumsal eylemlerle kendilerini seçim meydanlarında gösteren halkın, bundan sonraki hedefi ise organize olarak istedikleri şekilde yapılandıktan sonra, ABD içinde yerlerini almaları ile ortaya çıkacaktır. Bütün kurumlar içinde yerlerini almaları karşısında ABD müesses nizamının yeniden yapılanması ile sonuçlanacaktır. ABD Trump ile seçmen kitlesi üzerinde ilk defa kendi adıyla anılan bir lider üzerinden seçmen kitlesi yaratmış, cumhuriyetçiler ve demokratlar dışında Trump seçmeni oluşmuştur.

ABD sistemsel partiler üzerinden şimdiye kadar yönetilirken, yeni dönemler de liderler üzerinden bir yapının seçmen üzerinde daha etkili olacağı yapıyı ortaya çıkartmaktadır. Müesses nizam kurumlarının basından sosyal medya aktörlerine kadar başkan Trump’a karşı izledikleri tutumların aslında kendilerinide bekleyen tehlikenin farkına vardıklarının göstergesi olarak görülmelidir.ABD’de yaşayan yarısından fazla nüfusun, ekonomik güç ve kazanım elde eden tehlikeli bu yapıların, dünya siyasetine yön verme gayretleri içine girdikleri bu süreçte büyük algısal oyunları hep birlikte göreceğimiz süreçleri yaşayacağız.

ABD içindeki halk hareketleri bilinçlenme ve aydınlama ile yol alan bunun önünü açan lider olarak gördükleri Trump’ı yalnız bırakmayacakları bu süreç ,zaman içinde ABD içinde etkin güç merkezlerini de etkisi altına alarak yeniden yapılanma süreçine girecektir. Bunun önüne geçmek isteyecek olan yapıların uzun süre tehdit politikaları ve güç kullanımı ile bunun önüne geçmek isteyecekleri bir süreç başlayacaktır. Başkan Trump kendi yol arkadaşlarının da tepkisine yol açan Kongre baskınının iyi analiz edilmesi gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Halk hareketleri karşısında liderini destekleyen kitlelere ve ülkelere karşı yetersiz kalan ABD yönetimi Trump karşısında da yetersiz kalmıştır.

Kendi liderlerini susturma cesareti gösteren dünyanın küresel dijital güç odakları olan sosyal medya yapıları alternatif yapıların oluşması gerçeğini ortaya koymaları ile Trump bile harekete geçirerek kendi sosyal medya yapılanmasını kurması gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Dünya ülkeleri bu gerçek karşısında kendi iç dinamiklerini korumak için kendi sosyal medya yapılarına ihtiyaç olduğunu görmeleri açısından önemli bir gerçeği ortaya çıkarmıştır. ABD’nin son seçimlerle yönetime gelecek olan Biden bütün bu olaylar karşısında zayıf bir lider olarak yerini alacak olması ,ABD için yeni bir tehdit olarak ortaya çıkmakta ve ABD içinde seçilmiş zayıf ve başka güç odakları tarafından yönetilen bir başkan olarak, istediklerini yaptırabilecekleri bir süreç yaşananacaktır.

Brexit ile AB’den çıkan İngiltere’nin yeni dünya düzeninde hedeflerinin zayıflayan ve prestij kayıp eden ABD’nin yerini almak olduğu bunu başarmak içinde Kraliçenin etkin rol oynayacağını gören ABD yönetimi zayıf Biden başkanlık döneminde güçlü bayan başkan yardımcısı Harris ile buna cevap vereceğidir. Başkan yardımcısı Harris ABD’nin bütün yapılarının özelliklerini temsil eden kişiliği ve etkisi ile buna cevap vereceklerdir.

2020 yılında ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd’un polis tarafından boğazına basılmasının ardından hayatını kaybetmesi üzerine polis müdahalesi sonucu yaşamını yitirmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protestolar oldu. Siyahların daha adil bir muamele görmesi gerektiğini savunan “Black Lives Matter” (Siyahların Hayatı Değerlidir) hareketinin ırkçılık ve polis şiddetine karşı yüksek profile sahip kampanyalara imza attılar ve daha da
güçlü bir şekilde ön plana çıktığı görüldü.

Hareketi başlatan üç kadın,Alicia Garza, Patrisse Cullors ve Opal Tometi basit bir sosyal medya etiketi olarak başlattıkları bu hareketin gelinen noktada siyasete dönüştürdüğüne inanıyorlar ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimleri kaybetmesinden dolayı temkinli bir iyimserlik içerisindeler. Biden’ın ABD’nin 46. Başkanı seçilmesinde, siyah kadınların sandığa gitme ve oy tercihinin önemli rol oynadığıdır.

ABD’nin ilk siyah , ilk kadın ve Asya kökenli başkan yardımcısı seçilen Harris’in seçimi kazanan ekip içinde olmasının etkili olduğu, kendisinden beklenenin “yalnızca bir sembol değil, kendi halkı için savaşan” bir siyasetçi olmasını beklediklerini belirten hareketin sözcüleri önümüzdeki dönemin ABD için iç siyasetin nasıl zorlu süreçlerle karşı karşıya olduğunun göstergesi olarak görülmelidir.

Kurumların verdiği destekle ayakta kalmak için kurumların politikalarına teslim olacak bir ABD başkanı yönetimi ile dünyayı nasıl bir tehlike beklemektedir. ABD kurumları içindeki, ABD’nin dünyanın her noktasında istediklerini elde etmek için oluşturdukları yapıları yöneten bu yapıların dünya için zayıf başkan üzerinden istediklerin elde etme imkanı bulmaları kaçınılmaz olacaktır. Çin ve Rusya ile Türkiye yeni dünya düzeninde en etkin ülke olarak yerlerini alma çabaları ile birçok noktada beraber hareket etmeleri, AB’nin Çin ile yaptığı anlaşmalar bu durumun önüne geçme ve frenleme çabalarıdır. Mağlubiyeti zafer kazanan olarak gören Trump dünya için milliyetçilik,aşırı sağ, önce halkım diyecek güçlü liderler dönemini sesi olarak yeni bir yapının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

KALKINMIŞ DEVLETLERİN, dengeli iç dinamikleri ile ayakta duran, refah toplumlarını bekleyen yeni tehdit, Trump’ın oluşturduğu yeni akım ile kriz ve kaoslar ülkesi olarak ilk yapısal değişimlerden sonra bu tür hareketlenmelerin görüleceği yerler olarak ortaya çıkacaktır.
 
Mehmet BOZKUŞ

KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

kafkassam.com

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum