EDEBİCE 32. SAYI MEHMET KAPLAN DOSYASI İLE ÇIKTI

EDEBİCE 32. SAYI MEHMET KAPLAN DOSYASI İLE ÇIKTI
30 Kasım 2022 - 22:47 - Güncelleme: 30 Kasım 2022 - 22:50

EDEBİCE 32. SAYI MEHMET KAPLAN DOSYASI İLE ÇIKTI

Edebice 32. sayı Mehmet Kaplan dosyası ile çıktı. Türk kültür ve edebiyatında tartışılmaz bir ağırlığı ve bu alana önemli hizmetleri olan Mehmet Kaplan 1986’da aramızdan ayrılmıştı. Türk Edebiyatı Üzerine Araştırmalar, Şiir Tahlilleri, Hikâye Tahlilleri, Tevfik Fikret, Tanpınar’ın Şiir Dünyası gibi Türk dili ve edebiyatı bölümünün başucu kitaplarını yazan Kaplan’ın Kültür ve Dil, Nesillerin Ruhu, Türk Milletinin Kültürel Değerleri, Büyük Türkiye Rüyası, Yunus Bir Haber Verir Bize gibi edebî kitapları bulunmaktadır.

Edebice vefatının 36. yılında hocaların hocası Mehmet Kaplan’ı bir dosya ile anıyor. Dosyada Mehmet Kaplan’ın öğrencileri Prof. Dr. Önder Göçgün, Prof. Dr. İnci Enginün, Prof. Dr. Birol Emil, Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Bilge Ercilasun, Prof. Dr. Abdullah Uçman ve Zeynep Göze Uluant hatıraları ışığında hocalarını yad ediyorlar. Prof. Dr. Muharrem Dayanç Mehmet Kaplan’ı onun şehirleri ve sözleriyle anıyor. Doç Dr. Şeyma Büyükkavas Kuran da Kaplan’ın kültür milliyetçiliği yönüne ışık tutuyor.

Dosya dışında Ahmet Şen, Elif Mert, A. Samet Atılgan şiirleriyle; Nisa Eser, M. Toygar Özdemir, Nuh Öztürk, Lavinya Öz öyüleriyle; M. Halistin Kukul, Olcay Bayraktar, Ülkü Yılmaz, Sabit Bayar ve Oğuzhan Karaduman da deneme ve makaleleriyle bu sayıda yerlerini aldılar.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum