Bugun...


Manisa'daki Amerikan Kütüphanesi
TÜRK-AMERİKAN KÜTÜPHANESİ

Manisa'daki Amerikan Kütüphanesi
+ -

TÜRK-AMERİKAN KÜTÜPHANESİ

Sadık Karaöz

       İzmir Amerikan Haberler Merkezi tarafından Şehir kulübünün kuzey yönünde, alt katta 1 Ekim 1952 günü yapılan bir törenle hizmete açılmıştır. Kütüphanenin amacı Türk okuyucularına İngilizce dilini ve Amerikan kültürünü yaymaktır. 

      Şehir kulübü,  Özel idare tarafından Anafarta Mahallesi belediye caddesi ile Tanyeri caddesi  (Bugünkü Gaziosmanpaşa Caddesi’nin) kesiştiği yerde, ”SPOR KULÜBÜ” olarak yaptırılmıştır. On altı bin liraya ihale edilmiş, inşasına 1938 yılında başlanmış ve yıl içinde bitirilerek 29 Ekim 1938 günü yapılan bir törenle hizmete açılmıştır. 

       Bina 7 Temmuz 1938 tarihinde yapılan bir mukavele ile aylığı 500 liradan ŞEHİR KULÜBÜ ne kiraya verilmiştir. O günden beri Şehir Kulübü olarak kullanılmaktadır. Zamanla binada bazı değişiklikler yapılmıştır. Üst katta bulunan açık balkon, 16.9882.60 lira keşif bedelle, camlı bölme haline getirilmek üzere 1961 yılında ihale edilmiştir. Aile lokali haline getirilmek amacıyla camlattırılmış, dekore edilmiş ve 27 Şubat 1963 günü gecesi verilen bir yemek ile de hizmete açılmıştır.

      Türk-Amerikan kütüphanesinin bulunduğu yerin ne zaman ve ne maksatla camlandığı öğrenilememiştir. Burada ilk defa 21 Şubat 1948 de törenle Öğretmenler Birliğinin açıldığını bilmekteyiz. 1.10.1952 Tarihinden 30.9.1963 tarihine kadar da Türk-Amerikan Kütüphanesi hizmet görmüştür.

      Kütüphane sonradan yeniden dekore edilerek 26 Haziran 1962 günü yapılan bir törenle ikinci kez hizmete açılmıştır.

İzmir Haberler Merkezinin okuyuculara gönderdiği 1 Eylül 1963 tarihli bir bildiride:

     “Washington’daki merkezimizin Manisa ve İskenderun’daki okuma odalarını tasarruf maksadıyla 30 Eylül 1963’den itibaren kapamaya karar vermiş olduğunu, Okuma Odalarının kapanmasının bu bütçe içinde tahsisat yokluğundan icap ettiğini ve bundan başka her hangi bir sebepten dolayı olmadığı” duyurulmuştur.

      Bu karara uyularak da kütüphane 30 Eylül 1963 tarihinde kapatılmış e kitapları Halk Eğitim Merkezine devredilmiştir. 

Kütüphaneyi Nuran (Örnek) ARALONGUN yönetmiştir.

      Bilahare burada (Beşinci Çocuk Kütüphanesi) İbrahim GÖKÇEN Çocuk Kütüphanesi açılmıştır.[1]

 

 

[1] Sadık Karaöz,  Manisa İli Kütüphaneleri,  Ayyıldız Matbaası, Ankara 1974, s.39,40
Bu haber 759 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI