TÜRK DEYİNCE

TÜRK DEYİNCE
02 Temmuz 2024 - 10:00
TÜRK DEYİNCENaci YENGİN
 Bazı zamanlarda konuşmak susmaktan şerlidir. Yazmak ise en şerlisi…
Susmak çoğu zaman gideceğin yönü tayin etmenin ilk niyetidir.
Yürekler bazen karşıtmış gibi gördüğü gönülleri yarınlarda özlemle anacaklardır.
Bir millet intihar dilekçesini kendi eliyle nasıl imzalayabilir?
Bir millet sonunun geleceğini bile bile ölüm belgesinin altına imza atmakla övünç duyacak hale geldiyse o zaman halimiz gerçekten yamandır!
Milletimizin dönem dönem histeri nöbetlerine tutulduğu doğrudur. Başka dil, kültür, inanç, benlik; başka kültür ve medeniyet değerlerine tamah etme, ram olma nöbetlerine tutulduğumuz dönemler olmuştur. Çok sancılı geçen bu tür dönemlerden bizi çekip çıkaran ve özümüze döndüren yine de milli duruşumuz, dilimiz, öz benliğim ve bağımsızlığımıza olan düşkünlüğümüz olsa gerektir.
Binlerce yıllık köklü geçmişten yaşayarak öğrendiğimiz ve milli karakterimiz haline gene acı tecrübelerimiz bize şunu öğretmiştir ki Türkçeden uzaklaşmak Türklükten uzaklaşmaktır.
Türk’ün vatanı Türkçe ile kaimdir. Türkçe Türk’ün vatanıdır.
Türkiye ve Türk dünyası kendi eliyle yağlı urganı kendi boynuna geçirip medeniyet koşusunu bırakacak mı yoksa vitesi boşalmışçasına yokuş aşağı yuvarlanacak mıdır bunun kararını yine biz vereceğiz?
İlerlemek, çağdaşlaşmak her zaman gelişmek anlamına gelmez. Köklü medeniyetten aldığımız ilham ve güçle geleceğe koşmanın ilk adımı öze dönmektir.
 Çağdaşlaşacağım, batılılaşacağım diyerek celladına gülümseyenlerden olmamak gerekir! Türklüğü ve Türkçeyi unutanlar celladına gülümseyenlerdir.

Türk Birliği mümkün mü? - Fikir Turu
Türkiye ve Türk dünyası-Türk Devletleri Teşkilatı an itibarıyla tek başına kendi pazusunu kullanacak, her türlü baskılara karşı duracak durumda değildir. Ancak bu durum başkalarının eliyle kendi helvamızı karacağımız anlamına da gelmemelidir!
Türklükten, Türk dünyasından ayrılmak kendi helvamızı karmakla eşdeğerdir!
Türklük hali hazırda ekonomik, askeri, teknolojik… Uluslararası kuşatma altındadır.
Türklük, varlık sebebimiz olan tam bağımsızlığın tehlikeye girmesiyle karşı karşıyadır.
Türklük,  Arap, Acem dil, kültür, devlet ve inanç yapılarının tehdidi altındadır.
Türklük,  Türk Edebiyatı, Türk Tarihi, Türk Sanatı, Türk Medeniyeti… kısacası Türk kimliğini meydana getiren her şeydir.
Türklük, binlerce yıllık köklü medeniyetten gelen asalet, onurlu duruşun adıdır.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum