TİKA Başkan Yardımcısı Çevik: Balkanlarda 16 bin kültürel mirasımız var

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik: Balkanlarda 16 bin kültürel mirasımız var
14 Kasım 2021 - 23:32

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Arnavutluk’un İşkodra şehrinde “Osmanlı Dönemi Fotoğrafçıları ve Pietro Marubbi” adlı serginin açılış töreninde, “Balkanlarda bugüne kadar Osmanlı’dan kalan yaklaşık 16 bin somut ve soyut kültürel mirasımız var” açıklamasında bulundu.

Arnavutluk’un İşkodra şehrinde 12 Kasım 2021’de “Osmanlı Dönemi Fotoğrafçıları ve Pietro Marubbi” adlı serginin açılışı gerçekleştirildi. Arnavutluk “Marubi” Ulusal Fotoğraf Müzesi, Arnavutluk Kültür Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği tarafından düzenlenen serginin açılış törenine; Arnavutluk Kültür Bakanı Elva Margariti, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ve diğer yetkililer katıldı. Sergi vesilesi ile TİKA desteğiyle “İstanbul’dan İşkodra’ya Osmanlı Dönemi Fotoğrafçıları” adlı kitap da yayımlandı.

ARNAVUT BAKANDAN TİKA’YA ÖVGÜ

AA’nın aktardığına göre Arnavut Bakan Margariti, açılışta yaptığı konuşmada, Sultan İkinci Abdülhamid (1876-1909) arşivinden Osmanlı dönemine ait fotoğraf koleksiyonlarının ilk kez sergilendiğini söyledi.

TİKA’nın varlığının Arnavutluk’taki kültürel mirasın korunması hususunda önemli olduğunu söyleyen Margariti, “Her zaman iki ülke arasındaki ilişkileri destekleyen Türk Büyükelçiliği ile olan iyi iş birliğimiz sayesinde de TİKA, bu serginin ve özellikle bu kataloğun getirilmesiyle daha özel bir ortak haline geldi. Bu, iki ülke arasında asırlardır var olan ilişkiler için ek bir değer ve sanat, kültür ve hafıza ile yakından bağlı olan bir alandır.” dedi.

ÇEVİK: “ARNAVUTLUK’TA 1996’DAN BERİ ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLIYORUZ”

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Arnavutluk’ta kültürel anlamda var olmayı arzu ettiklerini söyleyerek, “Ortak geleceğimizin inşası ve ortak hafızamızın ortaya çıkarılması noktasında bu güzel çalışmanın oluşmasına katkı sağlayan sayın büyükelçimize, sayın bakana ve müze yetkililerine teşekkür ediyorum. Bu ülkede yaptığımız çalışmalarda ülkenin kalkınması için sadece ekonomik anlamda değil aynı zamanda toplumsal ve kültürel anlamda kalkınmanın olduğunu ve kalkınmadan maksat kültürel anlamda da desteklenmesi gerektiğini ifade diyorum.” diye kaydetti.

“Arnavutluk’ta 1996’dan beri çeşitli çalışmalara katkı sağlıyoruz.” diyen Çevik, bugüne kadar TİKA’nın hayata geçirdiği yaklaşık 600 projenin 125’ini eğitim, kültür ve sanat alanında yaptığı hatırlatarak, “Şüphesiz Balkanlarda bugüne kadar Osmanlı’dan kalan yaklaşık 16 bin somut ve soyut kültürel mirasımız var. Uzun bir süre beraber yaşadık bu coğrafyada. Sanatçılarımız, şairlerimiz ve yazarlarımız var. Sadece 3 bin şair ve yazarın içerisinde 600 kadarı İstanbullu, ama 860’a yakını ise Balkanlı şair ve yazarlardır.” açıklamasında bulundu.

BÜYÜKELÇİ YÖRÜK: “OSMANLI DÖNEMİNDE FOTOĞRAFÇILIĞIN ALTIN ÇAĞI II. ABDÜLHAMİD’İN TAHTA ÇIKMASIYLA BAŞLAMIŞTIR”

Büyükelçi Yörük, Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ikili ilişkilerin ortak tarih, kültür ve halkların arasındaki köklü bağlardan güç aldığı değerlendirmesinde bulunarak ve Türkler ile Arnavutlar arasında yaklaşık 6 asır önce başlayan dostluğun, bugünü halen olumlu anlamda etkilemeye devam ettiğini kaydederek konuşmasına başladı..

Açılan sergiye dair ise Yörük şu açıklamayı yaptı: “Çoğu Sultan, bizzat kendileri çeşitli sanat dallarını ustalık derecesinde icra etmişlerdir. Bu açıdan fotoğrafın 19. Yüzyılın başında icadının ardından kısa süre içerisinde bir sanat dalı olarak Osmanlı’da popülerleşmesi ve İstanbul’daki ilk profesyonel fotoğraf stüdyosunun 1845 yılında açılması tesadüf değildir. Ancak Osmanlı döneminde uzmanların deyişiyle fotoğrafçılığın altın çağı, asıl olarak II. Abdülhamid’in tahta çıkmasıyla başlamıştır. Fotoğraf sanatına ve fotoğrafçılığa şahsi bir ilgisi de bulunan Sultan Abdülhamid, İmparatorluğun çeşitli bölgelerindeki fotoğrafçıları desteklemiş, hatta bazı fotoğrafçıları önemli tarihi olayları, devlet kurumlarını ve dönemin bazı önemli kişilerini fotoğraflamaları için görevlendirmiştir. İkinci Abdülhamit’in teşvikleri ve hamiliği sayesinde kuruluşundan bu yana sanatçılar için bir ilham kaynağı taşımış olan İstanbul kısa bir süre içerisinde fotoğraf sanatı için adeta bir cazibe merkezine dönüşmüştür.”

Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi ile İstanbul Üniversitesinin de organizasyona katkı verdiği sergi, 5 Aralık 2021’e kadar ziyaret edilebilecek.


Kırım Haber Ajansı - QHA
Mehmet Berk Yaltırık
13 Kasım 2021, 16:10

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum