EMİR: TÜRK İMPARATORU MEHMET'İN HAYATI VE FETİHLERİ

EMİR: TÜRK İMPARATORU MEHMET'İN HAYATI VE FETİHLERİ
28 Mart 2023 - 11:49 - Güncelleme: 28 Mart 2023 - 12:01
Kitap hakkında:

 Yıl 1453. Tüm bir Doğu-Batı tarihini değiştirecek büyük fetih gerçekleşmiş ve henüz 21 yaşındaki azimli genç Türk Sultanı şehre zaferle girmiştir. Esirler arasında Ceneviz ve Venediklilerin yaşadığı Pera’daki Ancona elçisi Angelo Boldoni adlı bir Latin de vardır. Fatih, babasının yakın dostunun oğlu Othman Lillo Ferducci’nin akrabası bu esiri salıverir. Türk Fatihi, Sezar’ın mirasının gerçek varisi, Truvalı Aeneas’ın soydaşı olarak gören Othman Ferducci, Emir’in bu alicenap jestine öyle minnettar kalır ki, yıllar sonra ona ithafen, Rönesans gelenekleri doğrultusunda, Aeneid, Illiad, Odyssey gibi, önemli tarihi kahramanları öven, fetihlerini ve maceralarını anlatan epik tarzda Latince bir şiir yazılmasını arzular ve bu önemli görevi, Dante’nin biografisini de yazmış olan şair Gian Mario Filelfo’ya sipariş eder. Ve işte bu şekilde ortaya çıkar 1476’da İtalya’da tamamlanan yaklaşık beş bin mısralık AMYRIS yani EMİR epik şiiri.

          II. Mehmet hakkında Batı’da alışılagelmiş şekliyle salt bir yergi metni olmadığından, yüzyıllardır âdeta yasaklı bir şiir gibi modern dillere aktarılmadan unutulmaya terk edilmiş bu epiği, yaklaşık 550 yıl sonra, Batı’daki Türk-İslam algısı konusunda uzman akademisyenler Doç. Dr. Filiz Barın Akman ve Doç. Dr. Beyazıt Akman, uzun soluklu bir araştırma ve titiz bir çalışma sonunda metin tahlili, şerhi ve tarihi açıklamalarıyla birlikte yayına hazırladılar. Şiiri, yazılış serüvenini, Doğu-Batı ilişkileri ve Batı’daki Türk imgesinin arkaplanı çerçevesinde kapsamlı bir akademik çalışmayla irdeleyen bu eser, uluslararası boyutları nedeniyle Türkçe ve İngilizce olarak eşzamanlı yayına hazırlandı.

         Bu çalışma bir ilki gerçekleştirmiş, asırlardır unutulmuş bu önemli eseri kültür, tarih ve edebiyat dünyasına kazandırmıştır.

Künye: EMİR TÜRK İMPARATORU MEHMET'İN HAYATI VE FETİHLERİ

YAZAR: GİOVANNİ MARİO FİLELFO 
ÇEVİRİ: AHMET DENİZ ALTUNTAŞ

HAZIRLAYAN: FİLİZ BARIN AKMAN,  BEYAZIT AKMAN
Sipariş için: https://www.kopernikkitap.com.tr/emir-turk-imparatoru-mehmetin-hayati-ve-fetihleri


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum