Bugun...


Manisa Yangını Fotoğrafları
Manisa Yangını sonrası. 11 Ocak 1923. Fransızların objektifinden yanmış, yıkılmış, harabeye dönmüş Manisa fotoğrafları. Naci YENGİN.

Manisa Yangını Fotoğrafları
+ -

Manisa Yangını sonrası11 Ocak 1923. Fransızların objektifinden yanmış, yıkılmış, harabeye dönmüş Manisa fotoğrafları. Naci YENGİN.

Manisa Yangını Fotoğraflarının Hikayesi
 
Kurtuluş savaşı sonrasında Yunan ordusunun yakıp yıktığı Manisa'dan 11 Ocak 1923 te çekilen fotoğraflar-1
Fotoğraflar Fransız banker Albert Kahn'ın ilk renkli fotoğraf makineleri ile Türkiye’ye gönderdiği Frédéric Gadmer tarafından Manisa'da 11-12 Ocak 1923 tarihinde çekilmiştir. Manisa'ya ait 50 fotoğraf vardır. Bazıları renk tonu farkı ile mükerrerdir.
Kurtuluş savaşı sonrası yanmış, yıkılmış Manisa’dan 1923 yılı Ocak ayında çekilmiş fotoğraflar:
Fotoğraf çekmeye çok meraklı olan Fransız banker Albert Kahn servetini bu uğurda harcayarak bir "Gezegen Arşivi" oluşturmak için1908-1931 yılları arasında dünyanın her yerine fotoğraf ve film çekim ekipleri göndermiştir.
Türkiye’nin Kurtuluş savaşını kazanıp Cumhuriyetin kuruluş çalışmalarının başladığı 1922 sonları ve 1923 yılı başlarında da Türkiye'ye fotoğraf çekimi için Frédéric Gadmer ve film çekimi için de Camille Sauvegeot adlı Fransız kameramanını görevlendirmiştir
Frédéric Gadmer 11-12 Ocak 1923 günleri Manisa'ya gelmiş, savaşın yaralarını henüz sarmamış şehrin kaçan Yunan ordusu tarafından yanmış yıkılmış halinin ve ayrıca şehrin o zaman ki panoramik fotoğraflarını da çekmiştir. Resimler o zaman bilinen ilk renkli
fotoğraf tekniklerinden autochrome lumière makineler kullanılarak çekilmiştir. Resimlerin yan taraflarında resmin izahı,kim tarafından çekildiği,tarihi,gibi bilgiler vardır.
Haldun Temel Ersan’den AlıntıdırBu haber 5216 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI