Bugun...


Alzheimer kontrol edilebilecek
Beyni etkileyerek, ileri derecede unutkanlığa yol açan Alzheimer’ın tedavisi için umut doğdu. Brain Ödülü’nü kazanan dört bilim insanı, bu rahatsızlığın tıpkı HIV gibi ilaçla kontrol altına alınabilecek bir hastalığa dönüşeceğini söyledi.

Alzheimer kontrol edilebilecek
+ -

Bilim insanları, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda elde edilen yeni bulgular ışığında geliştirilecek farklı ilaç tedavileriyle, Alzheimer hastalığının önümüzdeki yıllarda HIV gibi, semptomları baskılanan veya ortaya çıkması engellenen bir rahatsızlığa dönüşeceğini açıkladı.

The Times gazetesinde yer alan habere göre, nörobilim alanının Nobeli olarak gösterilen 1 milyon euro’luk Brain Ödülü, Alzheimer alanında çalışmalar yürüten dört bilim insanı arasında eşit olarak paylaştırıldı. Dün düzenlenen törene katılan bilim insanları, Alzheimer’ı tedavi edecek bir ilaç geliştirme çabalarının şu ana kadar sonuca ulaşamamış olmasına karşın, yapılan bilimsel çalışmaların doğru yolda ilerlediğini ifade etti. Ödül kazanan dört bilim insanından biri olan Cambridge Üniversitesi Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nın Nörobiyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Michel Goedert “Alzheimer’ın bir anda ortadan kaybolmayacağını ancak HIV gibi olacağını düşünüyorum. Bundan 10-15 yıl önce çok büyük bir sorun olarak görülen HIV’nin kökü kazınmadı ancak farklı ilaçların kullanımıyla kontrol altına alınabilen ya da etkileri azaltılabilen bir hastalığa dönüştü” dedi. Goedert’in yaptığı araştırmalar, Alzheimer’ın aynı anda beynin en az üç alanına birden saldıran bir rahatsızlık olmasından dolayı tedavisinin bugüne kadar bulunamadığını ortaya koydu. Elde edilen bu bulgular, tedavinin de hastalığın saldırdığı beynin her bir alanına tek tek uygulanması gerektiği görüşünün ağırlık kazanmasını sağladı. Alzheimer, adını bu rahatsızlığı keşfeden bilim insanı Alois Alzheimer’dan alıyor ve beyni etkileyerek, ileri derecede unutkanlığa yol açan fiziksel bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Karar gaz.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI