Liselerimizde kim ne yapmaya çalışıyor?

Meryem Aybike Sinan bugünkü köşe yazısında liselerde tertiplenen oyunu kaleme aldı.

Liselerimizde kim ne yapmaya çalışıyor?
15 Haziran 2016 - 11:15

Haber7.com yazarı Meryem Aybike Sinan son dönemde tezgahlanmak istenen oyunu madde madde kaleme aldı. Sinan "Liselerimizin karışması demek ülkenin karışması demektir." dedi.

KİRLİ TEZGAHA DİKKAT

Allah’tan tatil geldi.

Liselerimiz üzerine kurgulanan bir  kirli oyun  bir şekilde sahnelenme imkanı bulamayacak. Lakin şimdilik. Okullar açıldığında yine aynı kirli tezgah kurulabilir diye endişelenmekteyim. Peki oyun kurucular daha karmaşık bir yapısı olan liselerimizi neden seçtiler acaba?

NEDEN BU KEZ LİSELERİ SEÇTİLER

Bunun bir çok nedeni var elbette.

1.    Proje okulları adı verilen en başarılı liselerimiz olmaları.

2.    İdarecilerinin muhafazakar kimselerden seçilmiş olmasından birilerinin rahatsız olması.

3.    Bu okullara çöreklenmiş aşırı sol fraksiyonlara mensup öğretmenlerin öğrencileri yönlendirmesi.

4.    Yıllardır süregelen bir takım alışkanlıklara son verilmesinin ve  yerine  yerli ve  milli     unsurların  konulması . (Mesela bir okulumuzda ” 7 Kocalı Hürmüz “ yerine Necip Fazıl'ın “Reis Bey“ adlı tiyatro eserine geçiş yapılması ) Bu kesimler için gerçekten çok ciddi bir darbedir!

Yatılı olan liselerde sahura kalkmalardaki artış, iftarlarda Kuran- ı Kerim okunması, mezuniyet törenlerinin sadeleştirilmesi, valslerin yerine milli marşların çalınmasının verdiği rahatsızlık.

5.    Her  şeyden önce öğrencilerin reşit olmayışının, onlara bir avantaj gibi görünmesi ve öğrencilerin kullanılması.

6.     Okul müdürlerinin hükümete yakın kimseler olması.

7.    Bu tür eylemlerden velilerin de taraf olması ve çocukları lehinde tavır belirlemesi.

8.    Her halükarda idarecilerin suçlu ve günahkâr  sayıldığı  bir sistemin varlığını kullanma bilgi ve becerisi.

Bu maddeler çoğaltılabilir lakin özellikle altını çizmekte yarar görüyorum. Öğretmen faktörü çok ciddi bir sorunsalımız olarak karşımızda duruyor. Bir Milli Eğitimde  bir türlü milli ve  manevi çizgiye gelemeyen bir öğretmen profili ağrıyan başımız olmaya devam ediyor. 

ROTASYON OLMAZSA OLMAZDIR

Böyle gelmiş lakin asla böyle gitmemesi gereken öğretmen sorunsalına bir kaç açıdan çözüm üretilebilir. Mesela rotasyon kesinlikle uygulanmalıdır bir öğretmenin aynı okulda vazifesi 4 yılı  geçmemelidir ve aynı şehirde 8 yıldan fazla çalışılmamalıdır. Öğrencileri illegal çalışma ve örgütlere yönlendiren öğretmenin meslekten çıkarılması gibi yaptırımlar faydalı olacaktır.

PROJE LİSELERİNE DİKKAT

Özelikle altını çizmekte yarar görüyorum. Akademik anlamda başarılı olan liselerimizin gözetim altına alınmalı  ve önümüzdeki yaz ayı bir fırsat olarak görülmelidir.

Liselerimiz özellikle akademik başarının çok yüksek olduğu proje liselerinin öğretmenleri bakanlıkça seçilmeli, müktesebat  anlamında bir takım testlerden geçirilmelidir ve sıklıkla eğitime tabi tutulmalıdır.

GENÇ MESLEKTAŞLARIN ÖNÜ AÇILMALI

Okullarda meslekte 30. Yılını geçiren  öğretmenler mesleki körlüğün yanı sıra  bir de heyecanlarını kaybedip farklı arayışlara girmekte dolayısıyla hem öğrencilere hem de daha başarılı olabilecek genç meslektaşlarının önünü kapatmaktadır.
Hasılı kelam rotasyon şarttır ve ayırım yapılmadan herkese uygulanmalıdır.

Bunca harcamanın yapıldığı eğitim faaliyetinde gözden kaçan veya görmezden gelinen en önemli sorunlardan birinin öğretmen maaşları olduğunun da altını çizmekte yarar görüyorum nitekim gerçekten öğretmenlerimiz aileden zengin değillerse şayet yoksulluk sınırında yaşıyorlar.

Çocuklarımızın yarınlarını emanet ettiğimiz bu meslek erbabı sayıca kalabalık olmalarının dezavantajını yaşamaya mahkum olmamalıdırlar. Bir memurun vakar içinde yaşaması o devletin de itibarıdır aslında.

KİRLİ TEZGAHA GELMEMELİYİZ

Sonuç...

Üniversitesi ve lisesi karıştırılmak istenen bir Türkiye gerçeği var ve çok boyutlu bir kuşatma altındayız. Bunu halka iyi anlatmak durumundayız. Herkes çocuklarına sahip çıkmalı ve tezgahlanan oyunlara gelmemelidir. Liselerimizin karışması demek ülkenin karışması demektir. Reşit olmamış çocukların sırtında siyaset yapanlara bu sefil fırsat ve adi haz duygusu asla  tattırılmamalıdır.

Emniyet birimlerinin gerekirse bu öğrencilere terör, provakosyon, yasadışı eylemlerin niteliği ve saikleri anlatılmalı olası tehlikelere dikkatleri çekilmelidir. 
Herkes bilsin ki yaz mevsimi çabuk geçer. 

Lakin lütfen bu hakikatleri bizler es geçmeyelim!

Muhabbetle...

haber7.com

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum