Yunanistan Mora Türklerini katleden Manolis Dunias'ın anıtını dikti!

Bakan Voridis Tripoliçe’de Anıt Açılışına Katıldı. Mora’da Tripoliçe’den Türkleri kovan ve ilk kahraman olarak adlandırılan Manolis Dunias anısına yaptırılan anıt açılışı gerçekleştirildi.

Yunanistan Mora Türklerini katleden Manolis Dunias'ın anıtını dikti!
27 Eylül 2022 - 10:48
Yunanistan 50 bin Türkün katledilmesinde rolü olan Manolis Dunias adına heykel açılışı yaptı.

Mora’da Tripoliçe’den Türkleri kovan ve  ilk kahraman olarak adlandırılan Manolis Dunias anısına yaptırılan anıt açılışı gerçekleştirildi.

Yunanistan Mora’da Tripoliçe’den Türkleri kovan ve  ilk kahraman olarak adlandırılan Manolis Dunias anısına yaptırılan anıt açılışı 24 Eylül Cumartesi günü Tripoli kentinin Metamorfosi semtinde Yunanistan İçişleri Bakanı Makis Voridis, Belediye Başkanı, Milletvekilleri ve yoğun halk katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Anıtın açılışında bir konuşma yapan Yunanistan İçişleri Bakanı Makis Voridis, yoğun diplomasi trafiği nedeniyle Başbakan Kiriakos Miçotakis’in yurt dışında bulunduğunu ve bu nedenle açılışa katılamadığını ve kendisini vekaleten bu anlamlı törene katıldığını söyledi.

Bakan Voridis, “Dunias, Türklerin bugüne kadar kabul edemediği tarihi kurdu. Bu anıt dosta düşmana Tripoliçe destanını hatırlatacak. Manolis Dunias Tripoliçe’de gösterdiği kahramanlık ve yaptıklarıyla Yunanlıların bağımsızlığının temelini attı. Bu öyle bir şey ki Türkler bunu halen bugün dahi unutamıyorlar.” İfadelerini kullandı.

Haber:İlhan Tahsin
25 Eylül 2022 tarihinde https://birlikgazetesi.org/bakan-voridis-tripolicede-anit-acilisina-katildi/ sitesinde yayınlanmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum