Yağmur Bircan yazdı: Uzaktan Eğitim

Biz öğrenciler artık okullarımızda eğitim görmek istiyoruz . Uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim bir değil .

Yağmur Bircan yazdı: Uzaktan Eğitim
26 Eylül 2020 - 08:29

Uzaktan Eğitim

 Yaklaşık 9 aydır hayatımızı değiştiren bir virüsle karşı karşıyayız .
Hayatımızı etkileyen bu virüsün engel olduğu olaylardan biri de okulların açılıp açılmaması.
Milyonlarca öğrenci aylardır okula gidemiyor ve kendi kendine bir şeyler öğrenmeye çalışıyor .
Dünya'da olduğu gibi ülkemiz de bu konuda çok zor bir durumda. Bu zor durum en çok öğrencileri etkiliyor . Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor olsa da hiçbir öğrenci derslerini okuldaki kadar iyi anlayamıyor .

Milli Eğitim Bakanlığımız ve öğretmenlerimiz  biz öğrenciler için televizyondan telafi eğitimleri yapmaya çalışıyor. 21 Eylül tarihinden itibaren de öğretmenlerimizle canlı dersler yapıyoruz.
Ve beklenen tarih geldi , birinci haftası doldu bile . Anasınıfıları ,birinci sınıflar , sekizinci sınıflar ve on ikinci  sınıflar okullarda yüz yüze eğitime başladı . Kalan diğer sınıflar da uzaktan eğitimle derslerine başladı . Uzaktan eğitim alan bir öğrenci olarak ben de böye bir eğitim hakkındaki düşüncelerimi şu şekilde sıralayabilirim:
Öğretmenlerimiz ellerinden geldiği kadar iyi bir öğrenim görmemiz ve derslerden geri kalmamamız için çabalıyor. Fakat tabiki bu çaba sınıftaki dersler kadar etkili olmuyor .
Ders saatlerimiz kısıtlı , 30 dakika içinde ders işlememiz gerekiyor fakat derslerin en az 10 dakikası ses sorunları ve bağlanamama problemleri ile boşa gidiyor. Geriye kalan kısa sürede konuyu tamamlayamıyoruz!  Bu sorun öğretmenler ve öğrencilerin değil tamamen sistemin kendi sorunu diye düşünüyorum.
Aynı saatte yüzbinlerce öğrenci derse girdiği için ya derse girmekte zorlanıyoruz yada sistem bizi kendiliğinden dersten atıyor . Bu sorunu yaşayan birkaç kişi değil , çoğunluk yaşıyor bu sorunu. Bu yüzden buna bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum .
Umarım bunların hiç birine gerek kalmadan okullar açılır ve eskiden olduğu gibi sınıflarımıza döneriz. Ama şu anda okulların açılma gibi bir durum yok maalesef! Salgın devam ediyor ve etrafta hala kurallara uymayan kişiler olduğu sürece de devam edecek gibi görünüyor.
Biz öğrenciler artık okullarımızda eğitim görmek istiyoruz .
Uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim bir değil .
Biraz daha kurallara dikkat edersek okulların uygun bir şekilde açılmasına yardımcı olabiliriz .
                                                                                                     Yağmur Bircan

Bu haber 4532 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum