Yağmur BİRCAN Yazdı: ENERJİ TASARRUFU HAFTASI 

“Gündüzün mum yakan geceleyin bulamaz. Bir şeyi gerekmediği zaman harcayan kişi,onu gerektiği zaman bulamaz .” 

Yağmur BİRCAN Yazdı: ENERJİ TASARRUFU HAFTASI 
12 Ocak 2021 - 11:01 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 12:11

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI 

“Gündüzün mum yakan geceleyin bulamaz. Bir şeyi gerekmediği zaman harcayan kişi,onu gerektiği zaman bulamaz .” 

Enerji en basit tanımıyla etrafımızda olup biten her şeyin meydana gelmesini sağlayan kuvvettir. Yani enerji yaşamımızın her yerinde vardır . Şu anda kafanızı kaldırıp baktığınızda bile bir sürü enerji sayesinde çalışan eşyalar görürsünüz . Eskiden bu kadar yaygın olmayan enerji gün geçtikçe daha da gelişmiş olarak karşımıza çıkıyor . Lambanın ışık vermesi , musluktan su akması , telefon,televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerin çalışmasını sağlayan güç enerjidir . Enerji hayatımızı da fazlasıyla kolaylaştırır. Fakat kolaylık sağlamasına karşılık olarak biz insanlar enerjiyi çok boşa harcıyoruz , bir nevi israf ediyoruz . Kimi zaman bilinçsizce de olsa fazlasıyla israf ediyoruz  ve bu dünyamızda kötü sonuçlara neden oluyor . Elektrikler veya sular kesildiğinde kendimizi çok çaresiz hissetmiyor muyuz ? 

Sular kesildiği zaman çamaşır ve bulaşık yıkayamıyoruz , en önemlisi elimizi  bile düzgünce muslukta yıkayamıyoruz . Elektrikler kesildiğinde de ayni şekilde hiç bir teknolojik aleti kullanamıyoruz . Tek çaremiz boş boş oturup suyun veya elektriğin gelmesini beklemek oluyor . 

Tabii bu söylediğim herkes için geçerli değil . Kendi kendine bir uğraşı olan kişiler zamanını güzelce değerlendirebiliyor . İşte biz ufak kesintilerde bu kadar sıkıntı çekmemize rağmen hala enerjiyi neden hiç bitmeyecek gibi boşa harcıyoruz ? 

Bir şeylerin sonucunu düşünmeden hareket edersek sonuçlarında kötü durumda olacak bizleriz . Enerji tasarrufu bu yüzden çok önemlidir . Bir gün susuz kalabiliriz . Kuraklık olur . Hayat çok zor olmaz mı? 

Zaten susuz yaşayamayız . Ama şimdi su bol bol var deyip hiç bitmeyecek gibi boşa harcarsak buda biz insanların lehine olur . 

Aynı şey başka enerji kaynakları için de geçerlidir . 

Enerji tasarrufu olmazsa küresel ısınma artacaktır , küresel ısınmayla birlikte de bir çok doğal afet sıkıntıları ortaya çıkar . Örneğin ; buzullar erir ve karalar tamamen sularla kaplanır . Bu yaşanılabilecek sıkıntılardan sadece biridir . Enerjiyi tasarruf etmek çok zor değildir . En kolay örneklerle ; 

  • Evlerimizde tasarruflu lamba kullanabiliriz .
  • Elektrikli cihazları gereksiz yere kullanmayıp kullananları uyarabiliriz . 
  • Isı yalıtımı yapabiliriz . 
  • Sokak lambaları azaltılabilir . 
  • Mağaza ve benzeri yerlerde sürekli olarak gece -gündüz gereksiz yere Işıkları yakmaktan kaçınabiliriz. 

Bunları bir kaç kişinin yapmasının bir yararı olmaz . Bu tasarrufu toplum olarak herkes yaparsa her şey  daha güzel olabilir . Bizim elimizden gelen tasarruf etmek ve çevremizdekileri bu konuda bilgilendirmek.

Yağmur Bircan 

Bu haber 1288 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum